Sympatická série o populárním strážci Gothamu se vrací s další knihou. Podařilo se navázat na kvalitní první kousek?
Není v superhrdinské branži obrovské množství pravidelně vycházejících řad schopných přežít více než 200 sešitů. Ano, děje se to sice u vlajkových značek toho či onoho vydavatelství, Legendy Temného rytíře však i přes časté střídání autorů, kratší uzavřená dobrodružství a navzdory faktu, že s Brucem Waynem vychází nemálo čtiva, dokázaly zaujmout čtenáře po mnoho let. A není divu, když se zde objevil např. významný počin s názvem Jed, který se představil fanouškům ve svazku předchozím, nutno říci velmi povedeném.

Jelikož není u nás vydáváno úplně každé číslo z této slavné série, dostává se na české pulty výběr toho nejlepšího, v tomto případě sešity 28 – 31 a 38. Je možné je rozdělit na následující tři bloky:
- Čísla 28 – 30 – Tváře – Matt Wagner nabídnul padoucha známého jako Two-Face, jak se snaží vytvořit společnost skládající se z netvořených osob. Jakožto ústřední příběh určitě nedělá ostudu, jen chvílemi ztrácí dech a nenabízí pořádné rozvinutí motivů vedoucích k záporákovým činům. Temnější a chvílemi méně detailní kresba ovšem pasuje k celému tónu vyprávění, což se dá považovat za jedno z pozitiv. Stručně řečeno, není to špatné, potenciál ale nebyl plně využit.
- Číslo 31 – Rodina – Jamesi Hudnallovi a Brentu Andersonovi se podařilo vytvořit příspěvek, jenž lze považovat za nejlepší z celé knihy. Ačkoliv jde o jednoduchou a nikterak komplikovanou záchrannou akci na Corto Maltese, vše odsýpá přesně tak, jak by mělo. Svižná akce, hromada nepřátel a nebojácný Batman jsou hlavními přednostmi tohoto díla schopného zabavit a nezačít nudit.
- Číslo 38 – Legenda Temného řitíře – jak už název napovídá, Alan Grant a Kevin O’Neill doručili vskutku nevšední zápletku, jež se čtenáři zapíše do hlavy. Jedná se o halucinogenní výlet, v němž vystupuje podivný Bat-řitíř, jakási varianta slavného Gothamského ochránce, která má podobu malého skřítka. Zkrátka a dobře, toto asi nesedne každému.
Z předchozích řádek je znát, že se kvalita v průběhu celého titulu mění a není úplně konstantní. Rovněž i kresba prochází několika změnami, což je logicky dáno střídáním tvůrců. Celkově se dá ale říci, že byl vydán fajn kousek, jenž dokáže pobavit a přináší zajímavé počiny z 90. let, kdy byla komiksová tvorba odlišnější od té dnešní, přičemž je vždy zajímavé zavítat do dob minulých a nasát atmosféru tehdejších časů.

Na internetové databázi ComicsDB lze spatřit hodnocení 3,6 hvězdičky z maximálních pěti možných, což není vůbec špatný výsledek. Já uděluji pohodových 70 %, neboť jde o dobré čtivo, oproti předešlému svazku však došlo k mírnému poklesu.
Velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky byly použity z již výše zmíněného webu ComicsDB.cz.
Na úplném konci čeká všechny fanoušky milé překvapení v podobě upoutávky na díl další, který se bude zabývat příběhy Ostří a Masky. Tak snad tu bude listopad cobydup.
Zdroj: ComicsDB.cz
Komiks k prodeji ZDE: https://www.nerdi.cz/batman-legendy-temneho-rytire–02–tvare-a-dalsi-pribehy/
Speciální limitovaná edice: https://www.nerdi.cz/batman-legendy-temneho-rytire–02–tvare-a-dalsi-pribehy–limitovana-edice-/