Recenze komiksu Amazing Spider-Man #05: Štvanice, díl druhý

Recenze

Jedna z největších ikon světa Marvel ve své ústřední sérii, kterou je nyní možné číst i u nás. Jedná se o pravou a nefalšovanou zábavu?

Peter Parker patří bezesporu mezi nejslavnější superhrdinské charaktery, objevující se již od minulého století. Mladík, jenž prožívá problémy jednak s nepřáteli, kdy musí s vypětím všech sil bojovat o holý život, tak i v každodenním životě, což zahrnuje dívky, peníze na nájem, apod. Právě díky tomu, že se s ním mohl téměř každý fanoušek lehce ztotožnit, získal na své ohromné popularitě.

Když Nakladatelství CREW před dvěma lety vydalo knihu s podtitulem Návrat ke kořenům, jednalo se o krásnou příležitost naskočit do pravidelné pavoučí řady. Čtvrtým dílem došlo na obrovskou událost s názvem Štvanice, která přivedla zpátky do hry nebezpečného lovce Kravena. Ten posbíral padouchy i hrdiny spojující zvířecí motiv, uzavřel je do Central Parku, a poslal proti nim robotické zabijáky ovládané boháči, kteří si potřebují zkrátit dlouhou chvíli. A aby toho nebylo málo, je unesen i syn doktora Connerse, jenž díky svému otci získal ještěří „vylepšení“.

Rozehraná zápletka pokračuje ve zde recenzovaném pátém svazku, který přináší rozuzlení celého dějového oblouku. Čtenářům se odkrývá Kravenův plán, původně působící poněkud zvláštně, když zpočátku podporoval nenasytnost zvrhlých zbohatlíků. Situaci výrazně zhorší i Vermin, s nímž má pavoučí hrdina zkušenosti z dob minulých.

Velmi zajímavá linka se točí okolo Black Cat, která se představí jako starostlivý a citlivý člověk, což přináší příjemnou změnu oproti jejímu klasickému působení v komiksech, kdy se stará velmi často spíše sama o sebe.

Pod touto sérií je podepsán scénárista Nick Spencer, jenž dokázal příběhům se Spider-manem dát správnou jiskru. Děj je zábavný a tempo je zběsilé, tudíž se jedná o velmi dobré čtivo pro dlouholeté fanoušky i nadšené nováčky. V knize páté se o výtvarnou stránku postaralo hned několik autorů. Chris Bachalo, Tyler Crook, Ryan Ottley, Humberto Ramos, Gerardo Sandoval a Cory Smith přináší pestrou chuť barev, která jistě zachutná většině čtenářů. Ačkoliv se jednotlivé styly kresby někdy změní, nejedná se o nic rušivého, což je dalším značným pozitivem tohoto kousku.

Negativ je naštěstí pomálu, něco se však přeci najde. Převážně se jedná o klasický problém závěrů, kdy se musí všechno dořešit, typicky nějakou bitkou. Je ale třeba poznamenat, že i toto je vyřešeno poměrně netradičně, neboť dojde k nejednomu zajímavému překvapení.

Na konci celé knihy jsou nabídnuty nejrůznější alternativní obálky, které jsou ve většině případů pastvou pro oči. Opravdu pěkná tečka na konec.

Na internetové databázi ComicsDB ještě není k vidění mnoho hodnocení, což je dáno nedávným vydáním v České republice, takže času na koupi ještě nebylo tolik. Každopádně jsou zde k vidění spokojené reakce, k čemuž se mohu jedině připojit. Uděluji velmi pěkných 80 %, protože jsem se u četby výborně pobavil.

Můj velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky jsou použity z databáze ComicsDB.

Je skvělé, že si mohou čeští fanoušci milovaného síťolezce vychutnávat události, které jejich idol prožíval v originále jen několik let nazpět. Očekávání do dalších dílů jsou jistě vysoká, neboť je stále co vyprávět. Peter si v životě zkrátka moc nevydechne, za což jsou ale čtenáři více než rádi.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/amazing-spider-man–05–stvanice–dil-druhy/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.