Recenze komiksu Star Wars: Lando, Roztříštěné Impérium

Recenze

Ačkoliv byla kniha u nás vydána již nějaký ten rok nazpět, jedná se jistě o dílo, na které se sluší vzpomenout.

Egmont ČR (Albatros Media a.s.) u nás vydal pěknou várku Star Wars čtiva, věnovaného nejrůznějším obdobím a postavám. Kromě dvou základních řad představených díky několika knihám i na českém trhu, si mohli fanoušci vesmírných dobrodružství vychutnat i některé speciální minisérie. Svazek zde recenzovaný nabízí několik příběhů, které lze roztřídit do tří kategorií.

Jak název komiksu napovídá, hned na začátku je k vidění oblíbený pašerák, Lando Calrissian, známý hned z několika filmových epizod. Zápletka se točí okolo jedné krádeže, jež se jeví jako snadný obchod vedoucí k nemalému finančnímu ohodnocení. Jak je zvykem, situace se natolik zkomplikuje, že se rychlá prácička změní v boj o holý život. Scénárista Charles Soule předkládá bezpochyby zábavný příběh, v jehož centru dění je samozřejmě Lando, který však přenechává prostor i dalším zajímavým charakterům. Výtvarná stránka od Alexe Maleeva perfektně sedí k tónu vypravování, jenž je o něco temnější, než je u předaleké galaxie zvykem. Každopádně se jedná o skvělou zápletku tvořící nejkvalitnější část tohoto souborného vydání. Krásných 80 %.

Poté je představeno kratší dobrodružství, které i na prostoru jediného sešitu dokáže zaujmout a nadmíru zabavit. Konkrétně jde o 34. číslo Star Wars série. Scénáře se chopil veleúspěšný Jason Aaron (jemuž u nás vyšla již pěkná řádka knih) a vytvořil zápletku s Landem Calrissianem, přičemž čtenář musí být pozorný, aby naplno porozuměl celému dění. O kresbu se postaral Salvador Larroca, jenž sice nepředvedl špatnou práci, ale obličeje postav působící realistickým dojmem jsou při komiksové četbě lehce rušivé. Záleží však na zvyku a na vkusu. Uděluji pěkných 75 %.

Závěrečnou část tvoří příběh, jenž přetáhne čtenáře dějově o několik let dál. Konec filmové epizody VI přináší vskutku velkolepé oslavy, jak je ale vidno, rozhodně všechny boje neskončily. Zkušený scénárista Greg Rucka tak nabídl pohled na období, o kterém mnoho fanoušků pravděpodobně nikdy nepřemýšlelo. Vystřídalo se zde vícero výtvarníků, přičemž všichni odvedli dobrý kus práce. Oproti Landovým dobrodružstvím se jedná o malinko slabší počin, stále však jde o velmi milé čtivo. Příjemných 70 %.

Můj velký dík směřuje nakladatelství Egmont ČR (Albatros Media a.s.) za obrázky a recenzní výtisk. Celý svazek je krásně zpracován a tvoří skvělý díl skládačky do knihovniček všech obdivovatelů předaleké galaxie.

Hodnocení na internetové databázi ComicsDB.cz je poměrně vysoké, neboť dosahuje hodnoty 3,91 hvězdiček z maximálních pěti, což je přibližně 78 %. Dovolím si hodnotit veskrze podobně, neboť celkově uděluji 75 %. Zábavné dílo, které zabaví, což je přesně to, co se očekává.

Ačkoliv se v USA nachází takřka nepřeberné množství komiksových dobrodružství ze světa Hvězdných válek, čeští čtenáři truchlit nemusí, neboť i u nás bylo vydáno dost příběhů z tohoto populárního fikčního světa. Na závěr je nutno poznamenat, že koupí knihy Star Wars: Lando, Roztříštěné Impérium rozhodně žádný z příznivců nešlápne vedle.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/star-wars—lando–01–roztristene-imperium/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.