Komiksové megatipy pod stromeček

Ze života krámku

Vánoce už zas pomalu klepou na dveře. A jako každý rok, i letos potkáváme v obchodě zástupy zákazníků, kteří potřebují poradit, co komiksového nadělit sobě nebo svým blízkým pod stromeček. Patříte mezi ně? Výborně, tak se pohodlně usaďte a projděte si naše tipy. Je jich opravdu hodně, proto jsme je rozdělili do čtyř hlavních kategorií, tří komiksových podle věku a čtvrté s ostatními možnostmi. A pokud se Vám něco zalíbí, nezapomeňte si to objednat na našem e-shopu. Před Vánocemi totiž minimálně u merche a figurek platí, že kdo dřív přijde, ten dřív bere.

Rychlý rozcestník:

Komiksy pro nejmenší čtenáře (zhruba do konce 1. stupně ZŠ)

Komiksy pro menší čtenáře (Young Adult, tedy prepuberta a puberta)

Komiksy pro větší a velké čtenáře

Nekomiksové tipy z našeho sortimentu

Pro nejmenší čtenáře (zhruba do konce 1. stupně ZŠ)

Začneme tedy u našich nejmenších čtenářů a (zatím) nečtenářů. I když si sami nemohou číst, vždy mohou najít nějakého rodiče či jiného blízkého, který jim bude předčítat. Mimochodem, podle posledních výzkumů právě předčítání v dětství ovlivňuje u dítěte další vztah ke knihám a čtení. Tedy proč nezačít rovnou u graficky přitažlivých komiksů?

Pokud má junior rád superhrdiny, je skvělým začátkem série Můj první komiks. Ta potěší jak fanoušky DC svým Batmanem, tak i fanoušky Marvelu díky jednosvazkovým uzavřeným příběhům o Spider-ManoviIron Manovi nebo týmovce Avengers: Rukavice nekonečna. Navíc většina knížek z této série stojí s e-shop slevou pod dvě stovky, tedy rozpočet vám to nezruinuje.

Série pro nejmenší čtenáře Můj první komiks, úspěšná sešitová minisérie Batman/Fortnite a detail ze Spider-Man: Velká moc, velká odpovědnost

Když už jsme u těch superhrdinů, nemůžeme nezmínit hit posledního roku – sérii Batman/Fortnite. Komiksová stálice DC Comics se spojila s vydavatelem populární hry Fortnite a vznikl z toho tento crossover, kdy je Batman vtažen do světa Fortnite. Původní série Bod nula vycházela v prvním pololetí tohoto roku v šesti sešitech, přičemž součástí každého byl bonusový kód do hry Fortnite. Pokud jste tuto sérii nestihli, můžete si dokoupit jak jednotlivé díly, tak i souborné vydání. A pro fanoušky mající už tuhle sérii kompletní máme dobrou zprávu – v říjnu vyšlo pokračování Batman/Fortnite: Foundation, opět i s kódem do hry!

Jestliže váš malý čtenář neholduje superhrdinským komiksům, nevěšte hlavu. Kromě nich máme i řadu generacemi prověřených dobrodružných komiksů. Co třeba příhody neohroženého reportéra Tintina? Nebo příběhy o Asterixovi, Galovi z malé vesničky, která stále a vytrvale vzdoruje uchvatitelům? Všechny tyto příběhy vycházejí v takzvaných albech, tedy brožovaných sešitech cenově se pohybujících mezi stovkou a dvěma.

V albech vychází rovněž Garfield – stripy, tedy krátké komiksy, o líném kocourovi, který nenávidí pondělky. A když jsme u těch zvířecích hrdinů, máme ještě jeden tip: Kačeří příběhy. Zde snad není co dodávat, kdo by neznal strýčka Skrblíka, smolaře Kačera Donalda a jeho tři synovce…

Tintinova dobrodružství 14: Chrám Slunce, alba série Garfield spolu s POP figurkou a série mangy Pokémon: Red a Blue

Pokud byste zatoužili po české klasice či nových jménech, máme taky několik tipů. Čtyřlístek nemusíme snad představovat… Kromě souborných vydání vhodných pro mladé čtenáře máme i původní sešity v rámci našeho bazaru. Mezi novější kvalitní komiksovou četbu od českých autorů patří například Anča a Pepík Lucie Lomové nebo série Morgavsa a Morgana tvořená Petrem Koplem o čarodějnici a její učednici. 

A nesmíme zapomenout ani na mangu. Pro menší čtenáře je zde série Pokémon: Red a Blue. Zapojte se do světa, kde malý Red chytá Pokémony. Tahle série je to pravé pro všechny fanoušky Pokémonů – a že jich je.

Pro menší (Young Adult aneb prepuberťáci a puberťáci)

V této kategorii je letos jasným vládcem žebříčků oblíbenosti manga. Černobílý japonský komiks, který vychází v delších sériích. A že jich letos začalo vycházet požehnaně! Za nás můžeme doporučit například Ateliér špičatých klobouků, mangu o mladé Coco, která se s plným zápalem dává do čarodějnického učení. Jedná se o sérii plnou propracovaného magického světa. Z jiného ranku je série My Hero Academia, která nás zavádí do prostředí střední školy pro budoucí superhrdiny se vším, co k takové střední patří. Přes 82 milionů výtisků se v Japonsku prodalo mangy Zabiják démonů. Tento příběh chlapce, který se na počátku 20 století rozhodne pomstít vraždu rodiny démony a zároveň pomoci mladší sestře, patří i v Česku k nejprodávanějším komiksům tohoto roku. Mezi další série, které byste měli zahrnout ve výběru, patří dnes již klasická série o tajemném zápisníku nalezeném středoškolákem Death Note nebo šestidílnou sérii Orange v Japonsku typově označovanou jako šódžo, tedy romanticky zaměřená manga pro dívky 11–19 let.

Úryvek z YA komiksu Harley Quinn: Utržená ze řetězů, série My Hero Academia a první díl Ateliéru špičatých klobouků

I v komiksech už zdomácněl žánr Young Adult. Můžete si vybrat například ze série DC Young Adult, která přináší příběhy o mladých superhrdinkách ze stáje DC jako jsou Harley Quinn nebo Wonder Woman. V rámci produkce zavedeného YA nakladatelství CooBoo můžeme doporučit například sérii Srdcerváči o vztahu dvou dospívajících kluků anebo dvousvazkovou sérii Iko od bestsellerové autorky YA literatury Marissy Meyerové. Pro připomenutí úspěšných žen napříč historií slouží komiksy Nebojsy a Neohrožené ženy.

Když už jsme u historie… Pokud chcete poutavou formou přiblížit historii, komiks je tím správným médiem. Ze zahraničních děl můžeme 100% doporučit komiks Maus, podobenství o holocaustu vyprávěné prostřednictvím příběhu myší. Významné osobnosti českých dějin pravidelně ve svých komiksech připomíná Zdeněk Ležák. Ten nabízí příběhy o významných postavách českých dějin, jako například Marie TerezieJan Žižka nebo Milada Horáková. Nebo zkuste oceněný komiks Článek II. o kaplanovi, který ukrýval parašutisty po atentátu na Heydricha. 

Oblíbení Strážci Galaxie, poslední díl populární série Flash a úryvek z historického komiksu Jan Žižka

Samozřejmě nesmíme zapomenout na superhrdinské a další mainsteramové komiksy, které pobaví a udělají radost. Ze stáje DC můžeme vřele doporučit sérii Flash věnovanou superrychlému Barry Allenovi. Ale za zmínku u DC Comics stojí prakticky cokoliv z posledního restartu nazvaného prostě Znovuzrození. Ať už Batman nebo Harley Quinn, všechno jsou to poměrně populární série. U Marvelu pak doporučujeme například v českém překladu teprve začínající (a v zahraničí úspěšnou) sérii Amazing Spider-Man, fanouškům Strážců Galaxie například sérii Rocket a Groot, která sleduje dvě asi nejroztomilejší postavy z celé party. Taky nesmíme zapomenout na Deadpoola, hubatého hrdinu v červeném obleku, kterého má rád téměř každý fanoušek superhrdinských příběhů. No a pokud máte rádi hororové příběhy, doporučujeme svět Hellboye. Jednak stejnojmennou hlavní sérii s mistrovskými povídkami Mika Mignoly, jednak sérii Ú.P.V.O., v níž je Hellboy stále hlavním tahounem a která je mnohými hodnocená lépe než „hlavní“ série. Každopádně, pokud hledáte temné a paranormální příběhy, svět Hellboye je to pravé.

Pro větší a velké (tedy puberta a dál)

U této věkové kategorie počítáme tak trochu s tím, že už víte, kam čtenářské srdce tíhne. Pokud je to manga, neměla by být minuta fantasy série Berserk, ve kterém středověký potulný šermíř Guts bojuje proti nadpřirozeným silám. V češtině vychází od loňského léta je to hit. Druhým tipem ze šuplíčku mangy jsou horory od známého autora Džundži Itó. Jeho světy jsou propracovaně děsivé a děsivě propracované. V češtině vyšly RybyBalónky oběšenců a především legendární Spirála o japonském maloměstě, kde se zničehonic objevují spirály, které proměňují svět okolo sebe. 

U superhrdinských komiksů můžete sáhnout po klasice – reprezentativní série Legendy Marvel a Legendy DC(ve kterých vyšel v novém vydání i legendární komiks Návrat temného rytíře) budou to pravé. A pro fanoušky DC máme ještě jeden tip: V září tohoto roku vyšel i v češtině mezinárodní projekt Batman: Svět. Při něm byli osloveni komiksoví autoři z celého světa, aby pomocí krátkého příběhu provedli Batmana po svých rodných zemích v různě laděných příbězích. A krom zahraničních velkých jmen je tu i česká stopa – Michal Suchánek a Štěpán Kopřiva zavedli Batmana do normalizační Prahy!

V komiksu Batman: Svět najedete českou stopu. Pro milovníky hororů je Spirála. A nezapomeňte na Legendy Marvel

Zajímavým tipem na dárek jsou i komiksy spojené s nějakou populární televizní, knižní či herní sérií. Existují tak například komiksy inspirované seriálem Doctor WHO, příběhy o agentovi Jejího Veličenstva Jamesem Bondem, hrou World of WarCraft nebo fantasy knižní sérií Zaklínač. Mezi tyto komiksy bychom mohli zařadit i komiksové knihy ze světa Star Wars. Tyto svazky v pevné vazbě s cenou okolo pětistovky udělají radost každému fanouškovi Hvězdných válek a rozšíří jeho znalosti celého universa. Navíc všechny jmenované série jsou povedené a u čtenářů oblíbené, pokud má obdarovaný rád díla, ke kterým se komiksy odkazují, bude mít na 99 % radost i z komiksového dárku.

Další kategorii tipů bychom mohli označit za „klasiky“. Takovou klasikou je Sin City, legendární temná série Franka Millera. Věhlasná je i série Sandman známého amerického spisovatele Neila Gaimana, která vás uvede do říše snů a stínů. Ve fantasy vodách se pohybuje i série Sága spojující motivy války, ale i romantiky. Evropskou klasiku shrnuje ediční řada Mistrovská díla evropského komiksu. Pokud chcete obdarovat fanouška evropské komiksové produkce, zde si určitě něco vyberete. Ať už se bude jednat o některý z fantasy příběhů Alejandra Jodorowského (například Incal nebo Měsíční tvář) nebo třeba o humorné příběhy vezíra Iznouguda od tvůrce Asterixe Reného Goscinnyho. 

Fanouškům steampunku by rozhodně neměla utéct Lady Mechanika. Pro fanoušky hororů zase můžeme doporučit sérii Baltimore. Zajímavou sérií je Král, jenž byl a bude. Ta si hraje s anglickými mýty o Artušovi a Excaliburu, které spojuje s putováním lovkyně démonů v penzi a jejího vnuka.

Pro fanoušky české tvorby je dobrým tipem Čáslavská. Fanoušky detektivek zase potěší Noir. A pro milovníky evropského komiksu je MDEK.

Pokud se vám zachce nějaké detektivky, rozhodně se taky něco najde. Počátkem listopadu vyšla sbírka noirových detektivek zpracovaných mistry komiksového řemesla pod všeříkajícím názvem Noir. Zajímavý je i Criminal, temná detektivka Eda Brubakera, která se v češtině dočkala už 2. vydání. Populární je rovněž série o zločinech v indiánské rezervaci – Skalpy. No a nakonec bychom vám rádi doporučili sérii, kde se spojují pohádkové bytosti a vyšetřování zločinů. Že to zní dobře? Souhlasíme, Mýty jsou opravdu skvělé.

A co by byl tenhle výčet bez pár tipů na české komiksy. Neuděláte chybu, pokud sáhnete po čemkoliv, pod co se výtvarně podepsal Jaromír 99. Z jeho poslední tvorby doporučujeme biografický komiks Čáslavská. Dalším významným jménem je Vojtěch Mašek. Minimálně jeho Svatá Barbora vytvořená spolu s prozaikem Markem Šindelkou a inspirovaná tzv. kuřimskou kauzou stojí za přečtení. Přehlédnout byste neměli sérii Návrat krále Šumavy založenou na stejnojmenném románu o převaděči Josefu Hasilovi, kterou do komiksu převedli Karel Osoha, Vojtěch Mašek a Ondřej Kavalír. 

A když nechcete komiks?

I když nechcete obdarovat přímo komiksem, máme pro vás řešení. Už několik let jsou hrozně populární POP figurky. Jsou malé, pro většinu lidí roztomilé, a navíc nestojí úplný majlant. Mezi předobrazy těchto figurek najdete nejen superhrdinské postavy (jako je například tenhle Joker z limitované edice nebo postavy z marvelovky Loki), ale i postavy z různých seriálů, her či filmů, jako jsou Umbrella Academy, Star Wars (Máme i baby Yodu!) nebo Dragon Ball

Nově jsme do našeho sortimentu zařadili plátěné tašky. Novinkou je taky POP figurka Lokiho. A hrníčky jsou už u nás standard…

Pokud chcete rozšířit obzory znalostí superhrdinských světů, máme pro vás několik příruček a encyklopedií. Pro fanoušky Marvelu doporučujeme průvodce postavami. Menším čtenářům se bude jistě líbit Marvel: Kniha plná faktů. Fanoušci DC ocení monografii o Batmanovi vydanou nakladatelstvím Paseka.

A pokud by to nestačilo, mrkněte na nabídku tematických hrnkůrohožek nebo kalendářů na rok 2022, určitě tam něco vyberete. Nebo pořiďte dárkový poukaz a nechte na obdarovaném, ať si vybere sám.

Matěj K.

Češtinář a ruštinář v přípravě, dopoledne v obchodě, přes oběd na semináři na fakultě, odpoledne učí češtinu. Komiksy nejsou jen pláštěnky!