Spider-Man je v nebezpečí, na plátně mu to ale prospívá

Recenze

V No Way Home – zakončení MCU Spider-Man trilogie – jsme se dočkali všeho, v co jsme doufali, a ještě jsme dostali něco navrch. Veřejnost se poprvé dozvídá, že Spider-Man je Peter Parker. To ohrožuje nejen jeho, ale i všechny jeho blízké.

Jak Peterova osobní linka, tak i akce ve filmu funguje na výbornou, konečně jsme se u Toma Hollanda dočkali typicky Spider-Manovské motivace vinou. Jediný element, který zde v několika momentech zaostává, je typicky Marvelovský humor. Nutno ale podotknout, že si vybavím jenom pár scén, kam se vyloženě nehodil. Dalším momentem, který nebyl zpracován dokonale, je scéna potvrzující existenci jedné postavy. O koho jde nebudu prozrazovat, ale je to někdo, kdo dosud nebyl přímo potvrzen jako postava kanonicky existující v MCU.

Všichni záporáci, se kterými se zde musí Peter Parker popasovat jsou výborně napsáni i zahráni. V případě Electra hraného Jamiem Foxxem a Lizarda bych se dokonce nebál říct, že je to lepší než v předchozích filmech a to nejen, co se týče vizáže. Záporné postavy dostaly dost prostoru a za to jsem nesmírně rád. Electro, Doktor Octopus a Green Goblin dokonce dostali zajímavý charakterový vývoj.

Dobře byl ve filmu použitý i motiv paralelních vesmírů, a to způsobem, který dává smysl. Stejně tak jsou jasné i motivace postav, které jejich otevření způsobily. O otevření dveří do paralelních vesmírů diváci ví už ze seriálů WandaVision a Loki – přičemž druhý zmiňovaný ty pomyslné dveře spíš s rozběhem vykopnul.

No Way Home nepůsobí tak okázalým dojmem jako jiné, „větší“ filmy MCU jako například Avengers: Infinity War a Endgame, což rozhodně není na škodu. I díky tomu film působí civilněji a více při zemi, to ale neznamená, že by audiovizuálně nešlo o krásný film na sledování.

Film Spider-Man: No Way Home vřele doporučuji a podotýkám, že sice je pro pochopení děje lepší vidět předchozí hrané Spider-Man filmy, ale nepřijde mi, že by to bylo vyloženě nutné. Rozhodně ale neodcházejte ze sálu dřív, než dojde na potitulkové scény. Pozor, jsou dvě.

9/10 – Zatím nejlepší hraný Spider-Man film, a to bez špetky ironie.

Recenzi napsal Tom Č.