Shang-Chi: Nová marvelovka je nabitá akcí i osobitostí

Recenze

Dvacet pět. Tolik je aktuálně filmů v MCU. Člověk by nevěřil, že jeden film o béčkovém hrdinovi ve kterém hraje malý herec, režírovaný skoro neznámým režisérem spustí lavinu snad největší filmové sérii na světě. A jak dlouhou cestu jsme od prvního Iron-Mana ušli.

Dvacátým pátým filmem není nic jiného než Shang-Chi a legenda o deseti prstenech. A moje zmínka o Iron-Manovi z roku 2008 není náhodou – pokud si pamatujete, Tonyho Starka v tom filmu unesla teroristická organizace. No nešlo o nikoho jiného než odnož Deseti prstenů, organizace pod vedením tajemného Mandarina. Ne, nemyslím tím Trevora Slateryho, ani Aldriche Killiana, ale toho skutečného, jménem Wenwu. 

*Od tohoto bodu mohou následovat mírné spoilery!*

Dost nostalgie, čas se podívat na zoubek filmu samotnému. Začínáme malou lekcí historie, kdy se díváme na Wenwu a jeho milénia dlouhý hon za mocí, který skončil poté, co našel pravou lásku. Brzy zjistíme, že jde o příběh vyprávěný malému Shang-Chimu jeho matkou.

Po tomto flashbacku se dostaneme do přítomnosti, kde si užijeme střípek ze života Shang-Chiho, nyní pod novým jménem Shaun. Podíváme se kde pracuje, jak žije a kdo jsou jeho přátelé – hlavně si zapamatujte Katy (v podání Awkwafiny), bude tu s námi ještě dlouho.

Idylku života v Kalifornii ovšem velmi brzy přeruší žoldáci vyslání Wenwu, aby získali náhrdelník, jenž Shang-Chi dostal od své matky. A v tuto chvíli se vydáváme na epickou cestu, která končí až závěrečnými titulky.

Tématika filmu se točí, jak ostatně odhadne každý fanoušek, okolo rodiny a rodinných vztahů. Hlavní postava, v podání Simu Liu, prochází cestu za sebepoznáním a v průběhu celého filmu se potýká s vlastní identitou. Když vám matka umře v brzkém věku a váš otec je nesmrtelný vůdce teroristické organizace lačnící po moci, blbě se vám bude ve škole povídat o tom, co dělá maminka s tatínkem.

Je to ovšem vše podané skvěle, do Shang-Chiho se vcítíte hned v první půl hodině a potom s nadšením sledujete jeho růst. Wenwu jakožto hlavní záporák je navzdory všemu sympatická postava, kterou pohání láska. V celém filmu není jediná hlavní postava, která by byla plochá a nudná. Scénárista Dave Callaham věděl, co dělá.

Vizuálně je film nádherný, každý záběr perfektně podtrhuje situaci a efekty jsou excelentní, do takové míry, že by člověk nevěřil, že nejsou reálné a je to všechno počítač (vyjma mytických bytostí, které samozřejmě reálné nejsou). Co jiného očekávat od Disney peněz.

Akční scény to skvěle doplňují. Jsou plné adrenalinu, skvělé filmografie a choreografie, a vždy cítíte blížící se nebezpečí. Všechny bitvy jsou opravdu velkolepé. Simu Liu v akci evokuje Jackieho Chana a Bruce Leeho, kouká se na to skvěle a každá taková scéna je lepší než předchozí. Jediná výtka, kterou mám, je závěrečná bitva, která nemá ty správné emoce a je celkově slabší, než excelentní předposlední.

Co bych dále filmu vytknul je na pár místech nevhodně vložený humor, který je sám o sobě dokonalý a v 98 % i trefný. Bohužel se objevilo pár scén, kdy nepříjemně přerušil napětí, a to je v jinak úžasném filmu velká škoda.

Pokud máte rádi bojová umění, asijskou kulturu, sympatické postavy a charismatické záporáky, Shang-Chi je film pro vás. Navzdory všem mým výtkám je to film který je na vyšších příčkách MCU, což ostatně dokazují i výdělky a hodnocení obecenstva, a stojí za to jej vidět.

Richard M.

Milovník her, komiksů, filmů, a libovolné kombinace těchto tří. Aktuálně se chystá na studium filozofie.