Seznamte se: Stjepan Šejić

Zajímavosti z domova i ze světa

Naprosto vymakaná kresba, kterou vás baví opakovaně prohlížet a hledat drobné detaily. Vypadá to, jako by autor svými tahy postavám doslova vdechoval život a předával na papír část pověstného balkánského temperamentu. Když se tento styl spojí s dobrým námětem, je zaručeno, že si většina lidí jeho komiksy nebude chtít pustit z ruky. Asi takto na nás působila první setkání s komiksy, na kterých se podílel chorvatský výtvarník Stjepan Šejić, jehož komiksy se v posledních letech začaly ve větší míře objevovat i v českých překladech.

Zdroj: Deviantart.com; profil Stjepana Šejiće

Šejić se narodil v roce 1981 v městečku Vinkovci, životu v Chorvatsku zůstal dosud věrný, nyní žije v Čechy oblíbeném letovisku Crikvenica. I když chtěl zprvu být právníkem, nakonec vystudoval akademii výtvarných umění – a můžeme jen dodat, že dobře udělal. Mimochodem, je poměrně činný na sociálních sítích, především na Twitteru, kde ho najdete pod jménem @stjepansejic.

Svou komiksovou dráhu započal jako kolorista obálek Tylera Kirkhama. Od roku 2007 kreslil sešity ze série Witchblade, má jich na kontě dohromady okolo padesátky. Dále spolupracoval – především při tvorbě obálek – například s vydavatelstvími Marvel, DC Comics nebo Dynamite. Pro českého čtenáře jsou ale nejznámější jeho díla z posledních zhruba pěti let, která vyšla i v českém překladu. 

V první řadě se jedná o jeho autorskou sérii Sunstone, zachycující milostný příběh dvou dívek (nejen) pomocí vizuálně podmanivých erotických scén. Dále jeho výtvarný styl můžete poznat prostřednictvím 4. knihy rebirthového Aquamana či 3. knihy Harley Quinn ze světa New 52. Posledním počinem, který u nás vyšel jen před několika týdny, je v zahraničí velmi ceněná minisérie Harleen, ve které Šejić nejen potvrdil své výtvarnické kvality, ale rovněž ukázal, že dokáže vyprávět poutavý příběh z fikčního světa plného superhrdinů.

Zkrátka a dobře, i díky českým nakladatelstvím už máme možnost se seznámit s těžištěm tvorby tohoto balkánského autora, kochat se jeho stylem a očekávat, co zajímavého se objeví v jeho další tvorbě.

Co vy? Četli jste už něco od Šejiće? Jak se vám jeho styl líbí?

Matěj K.

Češtinář a ruštinář v přípravě, dopoledne v obchodě, přes oběd na semináři na fakultě, odpoledne učí češtinu. Komiksy nejsou jen pláštěnky!