Recenze komiksu Ztracený svět

Recenze

Série Victoria Regina od českého autora Petra Kopla přichází tentokrát s návštěvou prehistorických tvorů. Je třeba se přidat k této dobrodružné výpravě?

Ačkoliv se kniha nachází na českém trhu již několik let, byla by škoda ji opomenout, zvláště v souvislosti s novým vydáním Skandálu v Čechách, který patří rovněž do řady Victoria Regina. Známá předloha od Arthura Conana Doyla je zde převedena do obrázkové podoby, přičemž nechybí tradiční autorův pohled na věc. Vše je krásně barevné, přehledně nakreslené a hlavně zábavné, tudíž se jedná o pěkný příklad aktualizace pro nové čtenáře tohoto více než 100 let starého příběhu.

Profesor Challenger, jemuž se dostane výsměchu od celé vědecké komunity, promlouvá o vlastní zkušenosti týkající se návštěvy země s mnoha prehistorickými druhy zvířat. Ačkoliv se to může zdát jako naprostý blábol, trojice dobrodruhů se vydá bájný kraj prozkoumat na vlastní pěst. Je vcelku zbytečné dodávat, že se schyluje k nebezpečné jízdě, která prověří limity jednotlivých účastníků expedice. Tady půjde o život a nikdo si nemůže být ničím jistý, čemuž vůbec nepomáhá vzpoura moderních technologií, jež na naše hrdiny též čeká.

Petr Kopl rozšiřuje své univerzum o další velice povedený počin, neboť se čtenář nemá šanci začít nudit. Samotná zápletka má rychlý spád a není žádný prostor pro zdržování či zpomalení. Chvíle oddechu tak přináší zajímavé novinové články, které se tu a tam objeví. Kresba je na výborné úrovni a skvěle pasuje k tónu celého komiksu. Grimasy jednotlivých charakterů, krásná krajina i prehistorické příšery. Toto všechno tady fanoušci najdou. Rovněž potěší i narážky na jiné příběhy, kdy se např. na chvilku objeví i doktor Watson.

Těžko se dílu něco vytýká. Lehce zamrzí fakt, že se jedná o poměrně krátkou knihu, takže uteče velmi rychle a není zde logicky tolik prostoru. Autor se však s tímto popral velmi dobře a podařilo se mu vykreslit každý z ústředních charakterů více než uspokojivě.

Uživatelé internetová databáze ComicsDB jsou spokojeni, což dosvědčuje hodnocení ve výši 3,9 hvězdiček z maximálních pěti možných, což lze přepočítat jako 78 %. Já si troufnu jít ještě výš a uděluji pěkných 85 %, neboť se jedná o zábavný a akční kousek, jenž dokáže potěšit.

Můj velký dík patří vydavatelství Grada Publishing, neboť mi poskytli recenzní výtisk a obrázky zdobící tuto recenzi.

Kdo má rád dobrodružné příběhy, ve kterých se bojuje o život, ale zároveň je patrný určitý nadhled, zajisté v tomto případě nešlápne vedle. Petr Kopl dokazuje, že se řadí mezi špičky české komiksové scény a je radost začíst se do jeho velice povedené série Victoria Regina.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.