Recenze komiksu Zázrak & Pružina

Recenze

První český superhrdina (samozřejmě hned po Pérákovi) se znovu představuje v knižním provedení. Jak mu tato verze sluší?

Je neuvěřitelné, jak ten čas letí, neboť na konci tohoto roku už to bude osm let od prvního představení tohoto ryze českého komiksového charakteru. V prosinci 2015 se představil široké veřejnosti a od té doby se s ním fanoušci mohli potkávat po dobu vydávání v jeho 25 samostatných sešitech. Ty byly postupem času vydány i ve dvou souborných vydáních, takže se k tomuto dobrodružnému čtivu mohl dostat opravdu každý. Čtenáři si mohli čekání na další příběhy zkrátit dvěma knihami o Pérákovi, který je se Zázrakem poměrně úzce spojen. Nyní však přichází ta chvíle, kdy se na pulty dostává oblíbený hrdina znovu.

Pro některé se nebude jednat úplně o nový příběh, neboť byl již po pár stránkách postupně vydáván v několika číslech časopisu ABC. Je však jistě výbornou zprávou, že se Nakladatelství CREW rozhodlo vše vydat dohromady a fanoušci si tak mohou vychutnat tento počin od začátku až do konce pěkně v jedné knize.

Ať už se jedná o znalce původní série, či čtenáře úplně nové, autoři mysleli na všechny. Hned několik úvodních stran totiž nabízí pěkné shrnutí za pomoci komiksových panelů – takové resumé, na které navazuje samotný příběh. Je tak stručně představeno vše podstatné, co se v pětadvaceti původních sešitech stalo, vše navíc v příjemné kresbě pasující ke zbytku čtiva.

Bez zbytečného spoilerování je možné zmínit, že se vrátí charaktery všem fanouškům důvěrně známé. Dle názvu knihy je pochopitelné, že nebude chybět kromě Davida Daneše alias Péráka ani superhrdinka Pružina, civilním jménem Míša Rezešová, která spolu s hlavní postavou zažije adrenalinem nabité akční okamžiky. Jednoduché chvíle nikoho opravdu nečekají a naši hrdinové budou muset změřit síly s vícero protivníky. A jelikož se na scéně objeví i drak, je více než jasné, že soubojů si každý čtenář užije opravdu hodně.

Toto univerzum spolu vytvořili dva Petrové, pánové Macek a Kopl, přičemž oba dva vytvářeli i zde recenzované dílo. První jmenovaný se již tradičně postaral o scénář, zatímco Petr Kopl znovu nabídnul svou specifickou kresbu, se kterou měl čtenář českých komiksů už mnoho příležitostí k setkání. V knize se nám představuje i na velkých panelech přinášejících opravdu majestátní zážitek.

Příběh v kombinaci s kresbou výborně šlape, nenajdou se zde hluchá místa a jedná se opravdu o revoluční kousek v rámci domácí superhrdinské scény. Vidět kostýmované hrdiny a velké množství akce v České republice je vskutku ojedinělý zážitek, jenž se jen tak nevidí. Nejde však jen o souboje, ale je možnost nahlédnout i do osudů jednotlivých charakterů, což jim přidává na lidskosti.

Autoři využívají nejrůznějších mýtů a bájí, které jsou s naší zemí spojeny, a předvádí je v novém, moderním světle. Potěší rovněž různé narážky na moderní filmy či seriály, neboť to mimo jiné pomáhá k přiblížení příběhu mladší generaci čtenářů.

Internetová databáze ComicsDB vzhledem k novosti recenzovaného kousku prozatím neobsahuje větší množství recenzí. Z těch dosavadních lze cítit spokojenost, k čemuž se s radostí připojuji. Proto dávám komiksu hodnocení ve výši 85 %, což ukazuje kvality, které jsem popsal výše.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za to, že mi byl poskytnut recenzní výtisk a obrázky zdobící tuto recenzi. Je skvělé, že se chopili jak Zázraka, tak i Péráka, a že čtenářům nabízí toto zábavné a domácí čtivo.

Na závěr tudíž zbývá poděkovat též pánům Mackovi a Koplovi za to, že se pustili do tohoto vskutku originálního díla, které přináší superhrdinské americké náměty k nám, do České republiky. Snad se jim bude i nadále dařit vytvářet komiksy z tohoto univerza k radosti jejich i čtenářské obce.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.