Recenze komiksu Zaklínač: Rónin

Recenze

Oblíbená postava Zaklínače se netypicky objevuje v japonském historickém období Edo. Jedná se o příjemné rozšíření, nebo zde máme spíše nadbytečný kousek?

Postava Geralta z pera Andrzeje Sapkowskiho se stala v posledních letech celosvětovým fenoménem. Vše začalo knihami, přičemž posléze následovaly oblíbené videohry, ke kterým se poměrně nedávno přidal seriál z dílny Netflixu, což pro tuto značku znamenalo významný posun.

Co se týče komiksů, máme dokonce i u nás vydáno několik děl v naší mateřštině. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se objeví i nějaká ta manga. Čeští fanoušci se konečně dočkali a mohou se začíst do tohoto netradičního příběhu.

Ačkoliv se jedná o mangu (která bývá černobílá), zde je na první pohled patrná výrazná změna. Nejedná se sice úplně o klasické barevné stránky, jako jsme zvyklí u jiných komiksů, ale určitá paleta barev se zde objevuje. Co je však stejné jako u jiných manga titulů je skutečnost, že se kniha čte zprava doleva.

Geralt se v tomto příběhu potuluje po Japonsku, doufajíc, že nalezne tajemný přízrak sněžné ženy zvané juki onna. Čtenář se může začíst do čtyř kapitol, které spojuje celková zápletka, přičemž jsou však jednotlivé části fungující i sami o sobě. Zaklínač se setkává s mnoha tvory z japonských mýtů, jakož i s nejrůznějšími obyvateli navštívených lokací.

Jednotlivé kapitoly příjemně utíkají, pořád se zde něco děje a čtenář se nezačne u příběhu nudit. V tomto ohledu předvedl scénárista Rafał Jaki dobrou práci. Znalost Zaklínačova světa může být jistou výhodou, zároveň si lze však knihu užít i bez komplexnějšího seznámení se s tímto světem. Jestliže má však dotyčný rád Japonsko (nejlépe to historické), přijde si na své určitě.

Co se týče kresby, ta k příběhu padne opravdu výborně. Hataya zvolil netradičně pro mangu kresbu barevnou, jak je však popsáno výše, nenachází se zde mnoho barev, odstíny jsou poměrně tlumené a tato kombinace přináší pastvu pro oči, která k podobnému dějovému zasazení výtečně pasuje.

Kniha není příliš dlouhá, což s sebou přináší rychlé přečtení a nepříliš složitý děj. Může zde zamrzet menší získání sympatií k hlavní postavě, neboť zde není čas toho s Geraltem mnoho prožít. Vše je vyprávěno poměrně nahonem a než se čtenář naděje, už je na konci příběhu. Zde však zjišťuje, že se nejedná o zakončení, nýbrž jsme zastaveni uprostřed příběhu a nezbývá než čekat, co bude dál.

Současné hodnocení na databázi ComicsDB.cz je rovno 3,6 hvězdičkám z maximálních pěti (což je 72 %). Tomuto dílu uděluji 70 %, což se s českými fanoušky víceméně shoduje. Jako neznalec světa Zaklínače mohu potvrdit, že se dá komiks číst a pochopit i bez obsáhlejších znalostí.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za to, že mi byl poskytnut recenzní výtisk a obrázky zdobící tuto recenzi. Jejich zpracování této knihy je výborné, provedení lepené vazby v měkkých deskách (s chlopněmi) přináší příjemný čtenářský zážitek a k tomuto komiksu se skvěle hodí.

Knihu je možné doporučit jak fanouškům, kteří už s Geraltem zažili nejedno dobrodružství, tak i novým nadšencům, kteří se díky zde recenzovanému dílu mohou blíže podívat do tohoto fikčního obsáhlého světa, přičemž je možno navázat dalšími komiksy, apod.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.