Recenze komiksu Victoria Regina: Sherlock Holmes – Skandál v Čechách

Recenze

Petr Kopl a jeho zpracování Sherlocka Holmese. Kdo zatím nezkusil, jistě by neměl déle váhat.

Jeden z nejslavnějších tuzemských komiksových autorů, podílející se např. i na tvorbě povedeného Dechberoucího Zázraku, se v novém vydání představuje se svým pár let starým příběhem. Victoria Regina je série, v níž se vyskytuje několik knih, které se navzájem proplétají a vtipně na sebe odkazují. Je zde možné najít Draculu či Ztracený svět, největší zastoupení však má samotný detektivní mistr.

Spolu se svým parťákem doktorem Watsonem musí vyřešit nejednu záhadu, přičemž se věci nevyvíjí vždy tak, jak by si představoval. Samotný název odkazuje na hlavní část příběhu, které je kromě prostřední části věnován největší prostor. Samotné Veličenstvo z České země se dostane do prekérní situace kvůli kompromitující fotografii s jistou ženou, fanouškům velmi známou Irene Adlerovou. Ačkoliv je sebevědomí detektivního velikána zpočátku neohroženo, zažije krušné časy, neboť narazí na velmi schopnou soupeřku. Zajímavostí je, že se nedočkáme v této knize úplného završení této zápletky.

Lehkou odbočku představuje kapitola s názvem Strakatý pás, jež zavede oblíbenou dvojici na anglický venkov, kde se dějí podivné věci. Staré a velké domy obvykle nevěstí nic dobrého, což platí i v tomto případě. Sherlockovo bezchybné uvažování však postupně změní pochybné události v jasné a konkrétní nebezpečí, kterému je třeba se postavit.

Jak již bylo zmíněno, tvůrcem recenzovaného díla (děje i kresby) je Petr Kopl, jenž je milovníkem Holmesových případů, což je naprosto očividné. Láska k látce se projevuje nejrůznějším pomrkáváním na jiné příběhy, přičemž jsou čtenáři některé z těchto odkazů nabídnuty v seznamu na konci celé knihy. Autor sice s materiálem nakládá po svém, nezapomíná však na základy tohoto světa, tudíž nedochází ke ztrátě původního kouzla. Dialogy jsou zábavné a příjemná atmosféra je cítit v rámci celé četby.

Obrovským dílem k tomu přispívá i Koplova kresba, jež je poměrně specifická, k celkové náladě se ale brilantně hodí. Střídání barev, zábavné grimasy jednotlivých charakterů či rafinované a nápadité převleky, to všechno je zde k vidění. Pochvalu jistě zaslouží grafické zpracování celého svazku, neboť se jedná o oku lahodící zážitek.

Co by se dalo vytknout? Snad jen poněkud jednoduché vyřešení záhady týkající se starého anglického domu. Je ale zřejmé, že rozsah stran určený pro tento příběh by asi větší propracovanost nedovolil.

Internetová databáze ComicsDB nabízí velké množství recenzí, vážící se převážně k dřívějšímu vydání této knihy. Nic to ale nemění na faktu, že jsou fanoušci dobrých detektivních případů nadmíru spokojeni, což lze říci i o mém hodnocení, které se zastavilo na 80 %.

Můj velký dík patří vydavatelství Grada Publishing, neboť mi poskytli recenzní výtisk a obrázky zdobící tuto recenzi. Je úžasné, že se věnují Koplově zábavné sérii viktoriánských příběhů, která se řadí mezi klenoty naší komiksové scény.

Všechny fanoušky jistě potěší, že se na úplném konci knihy nachází informace o tom, že je příště čeká nové vydání Koplova Psa baskervillského. Pro český trh je to určitě pozitivum, neboť se Victoria Regina podívá v nové a modernější podobě i k dalším čtenářům.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.