Recenze komiksu Velký vezír Iznougud je zpět

Recenze

Geniální francouzský autor René Goscinny se na našem trhu objevil s další knihou, která nabízí mnoho krátkých příběhů na pobavení všech věkových kategorií. Pojďme se tedy podívat, jak to tentokrát dopadlo.

Jak již název napovídá, nejedná se o první představení tohoto velkovezíra u nás. Jelikož se na tomto Blogu nenachází recenze na první díl, sluší se alespoň lehce představit, o co se jedná.

V roce 2021 u nás vydalo Nakladatelství CREW v rámci série Mistrovská díla evropského komiksu knihu s názvem „Velký vezír Iznougud“, která nám představila podlého velkovezíra, který se snaží v krátkých historkách (každá kniha obsahuje několik kratších příběhů) svrhnout svého bagdádského vládce a stát se kalifem místo kalifa. Jak je vcelku zřejmé, jsou tyto jeho pokusy neúspěšné a nakonec se vše obrátí proti jemu samotnému. První svazek, který byl u nás vydán, obsahoval tato původní čtyři alba:

Iznogoud #01: Le Grand Vizir Iznogoud, Iznogoud, 1966)
Iznogoud #02: Les complots du grand vizir, 1967)
Iznogoud #03: Les vacances du Calife, 1968)
Iznogoud #04: Iznogoud l’infâme, 1969)

Díky úspěchu knihy první jsme se dočkali pokračování, ve kterém lze najít:

Iznogoud #05: Des astres pour Iznogoud, 1969)
Iznogoud #06: Iznogoud et l’ordinateur magique, 1970)
Iznogoud #07: Une carotte pour Iznogoud, 1971)
Iznogoud #08: Le jour des fous, 1972)

Osvědčený tvůrčí tým z první knihy (René Goscinny a Jean Tabary) se zde vrací, aby povyprávěli mnoho dalších příběhů zaměřujících se na podlé plány vedoucí ke svržení kalifa. Jakýkoliv jiný autor by měl možná problém, aby dokázal přicházet stále s novými nápady (vždyť základní zápletka každého ze zde obsažených dobrodružství je vcelku totožná). René Goscinny (známý především díky příhodám o Asterixovi a Obelixovi) je však schopen přicházet s dalšími vtipnými nápady, které dokáží čtenáře jistě zaujmout. Kresba od Tabaryho je velice příjemná a přehledná, krásně se k příběhům hodí a vytváří líbivou atmosféru.

Jednotlivé stránky často obsahují legrační příhody, které se zakládají na slovním humoru. Zde odvedl perfektní práci pan překladatel Richard Podaný, který si s převedením do našeho rodného jazyka poradil na výbornou. To mimo jiné dokazuje skutečnost, že za překlad prvního dílu o zákeřném velkovezírovi získal ocenění Zlatá stuha 2022.

Lze zde najít nějaká negativa? Určitě ano, ačkoliv jich není mnoho. Hlavním problémem je samozřejmě jistá repetitivnost, neboť poměrně dobře na začátku každého příběhu víte, jak skončí. Je proto vcelku vhodné si čtení rozdělit na více dní, aby se čtenář „nepřesytil“. Je logické, že jednotlivé historky mají různou kvalitu (některé pobaví více, na jiné člověk poměrně rychle zapomene), celková úroveň je ale vskutku vysoká.

První díl těchto dobrodružství si na internetové databázi ComicsDB.cz odnesl krásné hodnocení 4,4 hvězdičky z 5. Co se týče dílu druhého, není zde ještě mnoho hodnocení. Já bych knize „Velký vezír Iznougud je zpět“ udělil 4 hvězdičky. Jedná se o zábavné příběhy, které čtenáře pobaví, rozesmějí a vytvoří dobrou náladu.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za to, že mi byl poskytnut recenzní výtisk a obrázky zdobící tuto recenzi.

Nezbývá tedy než doporučit všem věkovým kategoriím. Tyto příhody mohou opravdu pobavit jak malé, tak i velké čtenáře. Jelikož zde není třeba mít pro pochopení příběhu přečten první svazek, je kniha druhá vhodná jako krásný vánoční dárek.

Zdroj: Comicsdb, Zlatá stuha

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.