Recenze komiksu Sweet Tooth – Mlsoun #03

Recenze

Série, která se proslavila mimo jiné i díky svému seriálovému zpracování na Netflixu, se u nás dočkala kompletního vydání ve třech pořádných svazcích. Jak dopadla finálová kniha?

Jeff Lemire a jeho Mlsoun patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co se na komiksovém trhu kdy objevilo. První dva díly nám představily svět, který se nachází v nepříliš záviděníhodné situaci. Tajemná nákaza vyhubila většinu obyvatelstva, přičemž se začali rodit děti, které je možné popsat jako hybridy lidí a zvířat. Knihy první a druhá nám představily putování mladého jeleního chlapce Guse, který se spolu s hromotlukem Jepperdem tímto neutěšeným světem protlouká. Kvalita jednotlivých sešitů byla nadprůměrná, proto byla očekávání před třetí, finálovou knihou, vskutku vysoká.

Jak se tedy závěrečný svazek, obsahující sešity 26 až 40, vydařil? Úroveň vyprávění i kresby je totožná s předešlými díly, dokonce i vyšší. Začátek komiksu nás zavede do minulosti, kde jsme sice na chvíli vytrženi od hlavního příběhu, o nudu se ale skutečně nejedná. Vše se nám najednou začíná více vyjasňovat a čtenář se těší, až se k hlavní dějové zápletce zase vrátí. Ta nabírá na obrátkách každou další stránkou. Poté, co se vyřeší záležitosti načaté v předchozí knize, se postupně dostáváme do velkého finále, které nenechá vydechnout.

Vyloženě nadchne i poslední kapitola, kde dostáváme pohled do budoucna. Čtenář zde pocítí hřejivý pocit u srdce a uvědomí si, že dočítá opravdu důležitý komiksový milník.

Na kresbě se kromě samotného Lemira vystřídalo více kreslířů, což přirozeně přináší několik výtvarných stylů. Vše do sebe ale krásně zapadá a čtenář není těmito změnami vůbec rušen.

Co se dá této knize vlastně vytknout? Moc toho není. Může se stát, že někomu Lemirova kresba nesedne či nebudou vyhovovat některé časové skoky. Jedná se ale pouze o drobnosti tohoto velmi dobře zpracovaného díla.

Nakladatelství CREW vydalo knihu (jakož i celou sérii) v opravdu přepychové podobě. Krásné a tlusté vydání v pevné vazbě, které spolu s pěkným přebalem tvoří opravdu skvělý přírůstek do komiksové knihovničky.

Co se týče hodnocení na internetové databázi ComicsDB, lze vidět, že jsou čtenáři opravdu spokojeni. Z pěti maximálních hvězdiček je zde 4,56. To se rovná přibližně 90 %, k čemuž se mohu jedině připojit.

Rád bych poděkoval Komiksovému krámu Brno za poskytnutí recenzního výtisku se slevou a také Nakladatelství CREW za poskytnuté obrázky.

Na závěr zbývá jediné – knihu doporučit všem dospělým čtenářům, kteří si chtějí přečíst poutavý příběh, který příjemně uteče a zaručeně pobaví. Ti, co již Mlsouna přečetli, se mohou porozhlédnout i po dalších dílech talentovaného tvůrce jménem Jeff Lemire, neboť jeho komiksů už vyšlo v našich končinách poměrně hodně.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.