Recenze komiksu Supro™: Hrdinové na dluh

Recenze

Superhrdinské obrázkové čtení od českých autorů? To se nevidí každý den. Jak se tento nový přírůstek vlastně vydařil?

Vždy, když se naši tvůrci pustí do komiksu, ve kterém představí originální schopnostmi obdařené jedince, jedná se o velkou událost. Již několik let se na našem trhu pohybuje Dechberoucí Zázrak, jemuž se prozatím dobře daří a fanoušci jsou s jeho příběhy spokojeni.

Jak již název napovídá, je přímo super, že se na domácí scéně objevili tací, kteří svými nápady a talentem chtějí udělat radost lidem konzumujícím převážně tvorbu zahraniční. Komiks Supro™: Hrdinové na dluh představuje velmi zajímavou myšlenku, jež pravděpodobně mnoho čtenářů zaujme. Není totiž třeba, aby člověk prožil nějakou nehodu či byl obdařen na základě genetických předpokladů. V tomto světě si každý může superschopnost koupit.

To zní sice báječně, problém je však s finanční sumou, potřebnou k úhradě. Proto je zde asistenční program poskytující nezbytné půjčky. Značnou nepříjemností je, že se tím pádem dotyční zadluží třeba i na celý zbytek života.

Děj samotný se především zaměřuje na Idu a Evelínu, které spolu chodí, ačkoliv jsou jejich životy naprosto rozdílné. Zatímco schopnostmi obdařená Evelína spolu se svým dvojčetem Teodorem prožívá období slávy a splněných snů, Ida je se svou situací mnohem méně spokojená. Jak se jejich příběhy budou vyvíjet dále, už musí zjistit každý ze čtenářů sám.

Pod scénářem tohoto kousku je podepsána Štěpánka Jislová, která už se tuzemským znalcům několikrát představila (Klášter Nejsvětějšího srdce či její příspěvky do několika ročníků Sborníku české mangy s názvem Vějíř). Kreslíř Viktor Svoboda se postaral o uměleckou stránku díla a jeho panely působí příjemným dojmem. Jedná se o neokoukanou tvůrčí činnost, pěkně pasující k tomuto stylu vyprávění. S jeho prací se fanoušci mohli setkat např. v magazínu Bublifuk. O barvy se postarala ilustrátorka Martina Fischmeister, jež svými ilustracemi přispívá např. i do časopisů.

Na knize je krásně vidět, že se jedná o mladé umělce, kteří svou hravostí a nápaditostí dokázali vytvořit poutavý příběh, který je originální a zábavný, v komiksu se stále něco děje a čtenář si může vychutnat emoční momenty i napínavé pasáže od začátku až do konce.

Rovněž potěší bonusy, schovávající se na konci knihy. Nejrůznější čeští autoři a autorky zde představují své obálky, přičemž je nutno říci, že některé z nich se obzvláště vydařily. Následuje přehlídka skic, jež ukáže charaktery v novém světle.

Hodnotitelé na internetová databázi ComicsDB vyjadřují svou spokojenost s tímto svazkem. Mně se též kniha líbila, a proto se mohu ke chválícím jedincům připojit a udělit hodnocení okolo 80 %. Jedná se o zábavné dobrodružství, které může pobavit mladší i starší zájemce o domácí komiks, přičemž nabízí jak osobní životy jednotlivých hrdinek, tak i velkou akci, při níž bude čtenář nedočkavě otáčet stranami dál, aby se co nejrychleji dozvěděl, jak to všechno dopadne.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za to, že mi byl poskytnut recenzní výtisk a obrázky zdobící tuto recenzi. Je skvělé, že vložili důvěru do tohoto komiksu, přičemž jim na závěr knihy děkuje i samotná autorka Štěpánka Jislová.

A co bude dál? Čeká nás pokračování? Nedá se totiž říci, že by bylo všechno dění na stránkách stoprocentně ukončeno. Fandové si budou muset počkat, co budou chtít mladí tvůrci s tímto světem nadále dělat. Každopádně je nadmíru pozitivní, že se tvorba českých autorů stále více zaměřuje na podobně velkolepé, v jádru však osobní, příběhy.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.