Recenze komiksu Superman: V každé roční době

Recenze

Oslava 85. narozenin, to už je opravdu něco senzačního. Superman se stihl za toto období dostat do srdcí fanoušků po celém světě, je tedy na místě si představit jedno z jeho úžasných dobrodružství.

Ačkoliv se nejedná o novinku na našich pultech (dílo bylo u nás vydáno v listopadu 2022), hodí se k oslavám, které v tomto roce probíhají. Muž z oceli byl poprvé vydán už v červnu 1938, což je vskutku pěkná řádka let. Jak lépe připomenout tohoto oblíbeného hrdinu, než naprosto skvostným komiksovým kouskem?

Nakladatelství CREW si připravilo v rámci své edice Legendy DC knihu s názvem Superman: V každé roční době. Hlavní příběh je rozdělen do čtyř kapitol (v USA vydáno v roce 1998), odpovídajících svým názvem i atmosférou jednotlivým ročním obdobím. Clark Kent zde neprožije pouhý jeden rok, ale značnou část svého života, přičemž je čtenářům nabídnut opravdu zajímavý pohled na hrdinu.

Za dílem stojí jedny z největších hvězd, které komiksový svět kdy poznal. Scénář vytvořil Jeph Loeb, o kresbu se postaral Tim Sale. Tato sehraná dvojice se i na českém trhu několikrát objevila. Za zmínku stojí Batman: Dlouhý Halloween, Batman: Temné vítězství či Spider-Man: Smutek. Je tedy jasné, že tito umělci dokáží nejrůznější postavy proměnit v kvalitní čtenářský zážitek. A nejinak je tomu v tomto případě.

Hlavní zápletka se točí logicky kolem Clarka Kenta, jenž postupně nachází své místo v životě. Jedná se o krásný, až melancholický příběh, kde každý z fanoušků blíže prozkoumá hrdinovy pocity, jak radosti, tak i strasti. Je zde k nalezení nemálo krásných dialogů, vyloženě hladících po duši. Nechybí samozřejmě ani akce, jež k Muži z oceli bezesporu patří. Nehraje však v tomto případě první housle, neboť je důraz kladen především na citový prožitek z četby.

Vše podtrhuje skvělá kresba, neboť Tim Sale vytvořil dechberoucí panely, které svými barvami okouzlí většinu čtenářů. Ať už se jedná o velkolepé akční dvoustránky, či skromnější obrazy vystihující aktuální emoční situaci, vše je zkrátka perfektní a má své dané místo.

Existují nějaká negativa? Opravdu jich není mnoho. Narazit mohou pravděpodobni ti, kdo budou od tohoto typického amerického hrdiny požadovat především akci či velké mlátičky. Jak bylo napsáno výše, tyto scény se zde najdou, nejsou však natolik podstatné jako vlna emocí, která je s tímto komiksem spojena.

Nelze nezmínit bonusové čtení, nacházející se na úplném konci knihy. Jedná se o kratičké příběhy ze sešitů Superman/Batman Secret Files 2003, Superman/Batman #26 a Solo #1. Ačkoliv svým rozsahem nejsou dlouhé, dokáží zabavit a vytváří tak velmi příjemnou tečku.

Uživatelé na internetové databázi ComicsDB nešetří chválou, což dosvědčuje tamější hodnocení ve výši 4,69 hvězdiček z maximálních pěti možných. Jelikož se mi dílo taktéž líbilo, uděluji nadprůměrných 90 % a jsem velmi rád, že jsem si tuto knihu mohl přečíst.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku a za obrázky zdobící tento text.

Příběhy se Supermanem jsou často spojovány se značnou kritikou, neboť je velmi těžké tohoto hrdinu pojmout moderně a nabídnout ho zajímavým způsobem i dnešním čtenářům. O to více je úžasné, jak se to povedlo velikánům komiksu, kterými Jeph Loeb a Tim Sale bezesporu jsou. Fanouškům světa DC a zejména kvalitních počinů je možno toto dílo doporučit, přičemž se vyplatí podívat se i po dalších knihách s logem Legendy DC.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.