Recenze komiksu Star Wars – Vzestup Kyla Rena, Oddanost

Recenze

Jeden z nejoblíbenějších fikčních světů se na český trh dostává pravidelně i v podobě obrázkového čtiva. Jak se sebrané vydání několika příběhů povedlo?

V roce 2021 se domácí čtenáři dočkali speciální knihy z univerza Hvězdných válek, která zavedla fanoušky do různých časových období a za vícero charaktery. Jelikož se jedná o svazek patřící mezi objemnější kousky, je zajisté namístě podívat se na jednotlivé dějové úseky zvlášť.

Nelze začít jinak než postavou zobrazenou na obálce. V příběhu s názvem Vzestup Kyla Rena má čtenář možnost nahlédnout do období před Epizodou 7. Jak situace dopadne, je sice známo z velkofilmů, je ale nadmíru zajímavé prozkoumat i vývoj událostí. Cesta Bena Sola rozhodně nebyla snadná a nabízí velké množství nejrůznějších soubojů, které jsou pastvou pro oči. Mínusem je pak bezesporu trochu jednoduchá a lehce zapomenutelná zápletka. Kresba je příjemná a není jí v podstatě co vytknout, k ději pasuje opravdu dobře. Uděluji pěkných 70 %, neboť se jednalo o zábavné čtivo a scénárista Charles Soule a kreslíř Will Sliney zde nepředvedli vůbec špatnou práci.

Následuje dobrodružství s podtitulem Na kraji galaxie, které se odehrává mezi filmovými Epizodami 8 a 9. Zápletka se točí především okolo obchodníka Dok-Ondara a několika vzácných artefaktů. Je zde mnoho postav, přičemž některé patří mezi méně známé, jiné jsou zase tahouny světa Star Wars. Bohužel se jedná o lehce nepřehledné dílo, neboť dochází k nejrůznějším časovým skokům. Naštěstí se vše ve finále spojí do srozumitelného celku, což vytváří radostný pocit a celkový dojem z tohoto kousku se tak značně zlepší. O děj se postaral Ethan Sacks, přičemž výtvarnou stránku zajistil znovu Will Sliney. Rovněž 70 %.

Posledním dílkem skládačky je příběh zvaný Oddanost, odehrávající se taktéž mezi 8. a 9. Epizodou. Ethan Sacks nabízí pohled na dvě mise, které se samozřejmě neobejdou bez potíží a bez značného množství akčních sekvencí. Hlavními protagonisty jsou ty nejznámější charaktery z poslední filmové trilogie, tudíž je pro všechny fanoušky mnohem snazší naskočit a vše si užívat hned od začátku. Četba je to velmi pohodová, mínusem je však to, že se zápletka poměrně rychle vykouří z hlavy. Luke Ross jednotlivé stránky ozdobil pěknou kresbou, jež pěkně pasuje. Dávám 65 %.

Můj dík patří nakladatelství Egmont ČR (Albatros Media a.s.), neboť mi byl od nich poskytnut recenzní výtisk. Svazek má kvalitní zpracování, pevná vazba je příjemná do ruky a krásně se hodí do Star Wars knihovničky každého znalce. Obrázky zdobící recenzi jsou použity z internetové databáze ComicsDB.cz.

Ta nabízí pěkný počet hodnocení, přičemž jsou jednotlivé reakce poměrně různorodé, převládá však spíše spokojenost. Jedná se opravdu o velmi pohodové doplnění ke klasickým dobrodružstvím z předaleké galaxie, které si zaslouží 70 %.

I v České republice se k fanouškům této konkrétní sci-fi ságy dostalo velice slušné množství komiksového čtiva. Je to opravdu pozitivní zpráva, neboť mnoho tvůrců zapojených do těchto dobrodružství přináší svůj pohled na věc, jakož i nové lokace, charaktery, apod. Je radost sledovat, jak se Star Wars univerzum neustále rozrůstá a je úžasné být u toho, zvláště v podobě mateřského jazyka.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/star-wars–vzestup-kyla-rena–oddanost/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.