Recenze komiksu Star Wars – Vrcholná Republika #01: Není Strachu

Recenze

Legendární svět Hvězdných válek se představuje tuzemským čtenářům, tentokráte však mimo období známého z filmových dobrodružství. Jak toto dílo funguje?

Předalekou galaxii lze samozřejmě kromě filmové podoby zkoumat i díky televizním seriálům, počítačovým hrám, knihám či komiksům. Jeden takový je předmětem recenze, neboť se obyvatelé České republiky dočkali prvního obrázkového zpracování příběhů z takzvané Vrcholné republiky. Jelikož se toto období nachází dávno před událostmi známými ze ságy točící se kolem rodu Skywalkerů, je logické, že se zde nachází mnoho nových, neméně zajímavých postav.

Velmi pěkné vydání v pevné vazbě tak přináší prvních pět čísel, jež spojuje dějový oblouk s podtitulem „Není strachu“. Ty byly v originále vydávány v roce 2021 a je velice pozitivní, že si našly cestu i na český trh. Hlavní úlohu představuje mladá Jedi Keeve Trennis, která s mistrem Sskeerem prožívá mnohá vesmírná dobrodružství. Spolu s dvojčaty Terec a Ceret se postupně dostávají na planetu Sedri Minor, kde došlo ke zmizení několika obyvatel. Je tedy na naších hrdinech, aby tuto problematickou situaci zvládli vyřešit.

Scénáře se chopil Cavan Scott, jenž přináší zajímavé dobrodružství z nové etapy slavného univerza. Pro neznalce období Vrcholné republiky však čtení může být zpočátku trochu složité, neboť se zde najednou objevuje mnoho nových charakterů. Nelehkého úkolu se však zhostil se ctí. Kresebně se o dílo postaral Ario Anindito, kterého fanoušci česky vydaných Star Wars komiksů nevidí poprvé. Každý panel je příjemný na pohled a vše tak do sebe krásně umělecky zapadá.

Fanoušci Hvězdných válek tímto kouskem jistě nešlápnou vedle. Divoké souboje světelných mečů či mnoho nových a impozantních mimozemských ras, to je přesně to, co mají milovníci tohoto světa tak rádi. Rovněž potěší krátký výskyt jedné z legendárních postav, která je důvěrně známá z filmových trilogií.

Nebezpeční protivníci, kteří se zde představují, jsou sice vcelku originální a neokoukaní, bohužel však patří mezi méně zajímavé a poměrně rychle zapomenutelné. Každopádně to však nebrání tomu, aby si čtenář knihu užil.

Hodnocení, které lze vidět na internetové databázi ComicsDB.cz, je poměrně pěkné, neboť aktuálně dosahuje hodnoty 3,61 hvězdiček z maximálních pěti. To lze přepočítat jako cca 72 %, což víceméně odpovídá i mému pocitu. Dovoluji si tak udělit celkových 70 %, neboť jsem si jakožto fanoušek příběhů z předaleké galaxie toto dílo rád přečetl, vidím zde však prostor pro zlepšení do budoucna.

Rád bych poděkoval Komiksovému krámu Brno za poskytnutí recenzního výtisku se slevou, vydavatelství Egmont ČR (Albatros Media a.s.) pak děkuji za obrázky.

Star Wars univerzum je geniálně vymyšleno a nabízí obrovské množství příběhů, které se k fandům postupně dostávají. Je skvělé, že se představují i jiná časová období, než je to nejznámější točící se okolo filmových událostí. Nezbývá než dodat, že tento komiks z období Vrcholné republiky potěší každého znalce, avšak i pro nováčky může být vhodným startovním bodem, jak se k tomuto světu dostat. Navazující kniha vyšla v České republice též, což je jistě vítanou zprávou.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/star-wars-vrcholna-republika–01–neni-strachu/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.