Recenze komiksů Star Wars – Věk Republiky: Hrdinové, Padouchové

Recenze

Hvězdné války nabízí nekonečné množství příběhů, postav a jejich osudů. Jak se povedly dva nejnovější příspěvky, které si mohou domácí čtenáři vychutnat v češtině?

V letech 2018 a 2019 se v USA rozhodli potěšit fanoušky předaleké galaxie několika na sobě nezávislými dobrodružstvími zaměřenými na velmi známé charaktery z tohoto fikčního světa. V souhrnném vydání došlo na rozdělení na klaďase a záporáky, přičemž je namístě podívat se na každou z knih zvlášť.

Hrdinové nabízí hned šest příběhů, které se soustředí na oblíbence, jako jsou např. Qui-Gon Jin, Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker či Padmé Amidala. Následují dvě kratší povídky, týkající se konkrétně mistra Windua a kapitána Rexe. Po scénáristické stránce zajistil drtivou většinu Jody Houser, jenž nepředvedl vůbec špatnou práci. Ačkoliv se najdou méně zajímavé části, nejvíce pravděpodobně potěší zápletky týkající se mistra a učedníka v podobě Obi-Wana a Anakina. Jejich komplikovaný vztah je tahounem jak filmových, tak i těchto komiksových dobrodružství. Zábavnou jednohubku na konci týkající se klonových vojáků a Jar Jara Binkse (vskutku neobvyklé spojení) sepsal Marc Guggenheim.

O kresbu se podělili autoři Wilton Santos, Cory Smith, Paolo Villanelli a Caspar Wijngaard. Zde není co vytknout, neboť jde o výtečné doplnění vyprávění. Nejedná se o rušivý element, ba naopak, jednotlivé panely krásně vdechují život tomuto skvělému univerzu.

Hlavním negativem je rozdílná kvalita jednotlivých sešitů, kdy si dotyčný při četbě patrně neoblíbí úplně všechny obsažené zápletky. Tomu v některých případech nepomáhá ani kratší délka, jelikož počet stran nedovoluje rozehrát složitější dějové oblouky, které by mohly více zasáhnout fanouškovská srdce.

Internetová databáze ComicsDB.cz vzhledem k nedávnému vydání neobsahuje mnoho hodnocení, což je vzhledem ke krátkému časovému úseku pochopitelné. Spokojenost je však u čtenářů zřejmá, přičemž i já jsem se dobře pobavil. Uděluji pěkných 75 %.

Druhým samostatným svazkem je mix pěti příběhů, jenž se věnuje charakterům na opačné straně zákona. Představí se ikony světa Hvězdných válek, jako jsou Darth Maul, Jango Fett, hrabě Dooku, generál Grievous či Asajj Ventress. Pod scénář se znovu podepsal již výše zmíněný Jody Houser, přičemž se mu kvalitativně zadařilo dokonce více než v případě předešlém. Celková úroveň jednotlivých částí je více celistvá, tudíž nedochází ke ztrátě zábavnosti. Zápletky často více využívají návaznost na filmové Epizody, což je pro příznivce obrovským přínosem.

Výtvarná stránka je dílem dvou autorů, jimiž jsou Carlos Ernesto Gomez a Luke Ross. Kresba je lehce temnější než v knize Hrdinové, což pěkně podtrhuje atmosféru zde vytvořenou. Jedná se tedy o velmi dobrou práci.

Mínusy se hledají poměrně těžko. Pro někoho může být tón celého vyprávění možná trochu nepříjemný, neboť jsou v centru dění postavy, které se nezajímají o blaho druhých a žene je převážně touha po vlastní slávě a úspěchu.

Tak jako u Hrdinů, i v tomto případě nenabízí Internetová databáze ComicsDB.cz mnoho hodnocení. Je to naprosto logické, oba svazky totiž vyšly ve stejnou dobu. Dovolím si dát krásných 85 %.

Můj dík patří nakladatelství Egmont ČR (Albatros Media a.s.) za poskytnutí obou recenzních výtisků. Ty jsou opravdu velmi pěkně zpracovány, neboť vazba, jež je šitá v měkkých deskách, skvěle padne do ruky a vytváří o to příjemnější čtenářský zážitek. Obrázky zdobící text jsou použity z již zmíněné internetové databáze ComicsDB.cz.

Jelikož jsem jednotlivým dílům udělil 75 % a 85 %, jednoduchou matematikou se dostávám na průměrné hodnocení, které je ve výši 80 %. Opravdu povedené příběhy, jež dokáží pobavit a představit oblíbené charaktery v nových situacích.

Jak ukazuje přehled na konci obou svazků, dostává se českým čtenářům stále více obrázkového obsahu týkajícího se univerza Star Wars. Je to bezpochyby velmi pozitivní, protože každý další přírůstek se krásně vyjímá ve fanouškovských knihovničkách, u nichž se postupem času budou muset zpevnit police, aby vydržely příval nových dobrodružství. Nezbývá než poděkovat vydavatelům a těšit se na to, že se v budoucnu podíváme znovu do tohoto úžasného sci-fi světa.

Zdroj: ComicsDB

Komiksy je možné koupit ZDE: 

https://www.nerdi.cz/star-wars-vek-republiky–hrdinove/

https://www.nerdi.cz/star-wars-vek-republiky–padouchove/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.