Recenze komiksu Sherlock Holmes: Pes baskervillský (3. vydání)

Recenze

Významný detektiv v rukou oblíbeného domácího tvůrce. To vše v rámci jednoho z nejslavnějších fiktivních případů všech dob.

Petr Kopl a jeho řada knih Victoria Regina patří k tomu nejlepšímu, co český trh s obrázkovým čtivem spatřil. Vzrušující příběhy, které se navzájem proplétají, avšak jsou pochopitelné i v rámci samostatných dílů. Popularita je nesporná i díky tomu, že dochází k dalšímu vydání jedné z nejznámějších záhad z pera Arthura Conana Doyla. Na české pulty znovu zavítal obávaný Pes baskervillský.

Život Sherlocka Holmese a jeho pomocníka a přítele dr. Watsona rozhodně není nudný, čehož je důkazem i zápletka v titulu představená. Venkovské sídlo rodu Baskervillů je už na pohled tajuplným místem, jemuž by se mnoho lidí raději vyhnulo, přičemž nedávná smrt sira Charlese pak pochopitelně vůbec situaci nezlepšuje. To vše je korunováno pověstí týkající se tohoto rodu, jež varuje před nebezpečným a strašlivým monstrem pohybujícím se v okolí. A nebyl by to nejlepší detektiv na světě, aby se tomu nepokusil přijít na kloub.

Koplovi se podařilo na stránky svého počinu přenést jedinečnou atmosféru, kdy dokáže mísit humor i napětí v takřka dokonalém poměru. Známé charaktery jsou pojaty lehce novátorsky, zároveň však neztrácí nic ze své jedinečnosti. Autor tvoří s úctou k původnímu dílu a je patrné, že je sám velkým příznivcem těchto příběhů odehrávajících se v 19. století.

Jeho výtvarný styl je nepřehlédnutelný a dokáže čtenáře chytit hned od začátku. Nevšední barevná paleta, výrazné obličeje či téměř hmatatelné emoce. Tohle všechno si v míře vrchovaté vychutná každý fanoušek. Je přímo úchvatné, jak se zajímavá zápletka krásně doplňuje s vizuálem. Je jistě na místě zdůraznit, že pro tuto verzi titulu byla většina stran přepracována samotným tvůrcem. To si zaslouží palec nahoru.

Ačkoliv je celý případ pěkně vystavěn, v závěru se může dostavit pocit, že mohlo být vše zakončeno možná složitěji a překvapivěji. Taktéž se nemusí každému zamlouvat, že některé věci nejsou stoprocentně osvětleny, takže je k celkovému pochopení potřeba načíst i další díla ze série Victoria Regina. Je však zřejmé, že část publika toto propletenější pojetí celého vyprávění jistě ocení.

Na internetové databázi ComicsDB je k vidění velké množství recenzí, jelikož jsou zde zahrnuta i ta k předešlým vydáním. Spokojenost je téměř stoprocentní, což dokazují 4,52 hvězdičky z maximálních pěti možných. Dovolím si udělit pěkných 85 %, protože jsem se při četbě dobře pobavil.

Můj velký dík patří Grada Publishing (Bambook) za to, že mi poskytli recenzní výtisk. Obrázky zdobící tuto recenzi pochází jak od tohoto Nakladatelského domu, tak i z výše zmíněné databáze.

Přísun Koplových výtečných počinů je v plném proudu, což dokazuje i úplný závěr svazku slibující další knihu, tentokráte Poslední případ. Fanoušci propracovaného viktoriánského univerza od domácího umělce tak nemusí smutnit a mohou se těšit na další přírůstek vytvořený dle předlohy Arthura Conana Doyla.

Zdroj: ComicsDB.cz

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.