Recenze komiksu Ranaři

Recenze

Jak by to dopadlo, kdyby se nejslavnější záporáci ze světa rychlíka Barryho Allena rozhodli k největší loupeži jejich života? Napoví nový přírůstek z dospělejší série DC Black Label.

Toto označení, jež se u nás prezentovalo již nemalým množstvím příběhů, nabízí nový a drsnější pohled na známé postavy ze světa DC. Po Batmanovi, Sebevražedném oddílu či např. Wonder Woman, přichází nyní řada na svět týkající se Flashe, ovšem bez něj se čtenáři budou muset v tomto případě obejít. Pohled bude totiž zaměřen na padouchy, kteří za sebou mají mnoho neúspěšných let boje.

Děj komiksu se odehrává v období, kdy jsou jednotliví členové týmu ve středním až starším věku. To je každopádně jedna z velkých výhod DC Black Label, neboť se populární charaktery zkoumají z nejrůznějších úhlů. Captain Cold, zničený všedností a neúspěšností svého života, se rozhodne situaci změnit. Přesvědčí své bývalé kolegy, že nadešel čas na jejich poslední akci, která navždy změní jejich situaci. Co je každý ochoten obětovat? Dostanou se všichni až k vysněnému cíli? A je rozumné snažit se okrást Gorilu Grodda?

Pod scénářem je podepsán zkušený Joshua Williamson, jenž má se světem Flashe obrovské zkušenosti díky jeho působení v rámci Znovuzrození hrdinů DC. Jeho vyprávěcí styl je velice zábavný, přičemž dokáže pobavit i dojmout. Je schopen se dostat jednotlivým charakterům pod kůži, což zde dokazuje především u hlavního protagonisty, ledového Leonarda Snarta. Čtenář tak prožívá jak s ním, tak i s celým týmem neuvěřitelnou jízdu, která je podpořena výbornou vizuální stránkou, hodící se k tónu celého příběhu. To vše zásluhou kreslířů, jimiž jsou Leomacs, Luca Finelli, Daniele Miano, Federico Tardino a Adriano Turtulici.

Celá četba je velmi příjemným zážitkem, nepříchází hluchá místa, stále se něco děje a vše je velice napínavé, neboť svět DC Black Label nabízí téměř nekonečné možnosti. To se krásně projeví v závěru celého dobrodružství, kdy čeká fanoušky jeden zvrat za druhým a poslední strany jsou tak záležitostí, která chytne a nepustí. Konec je možná malinko rychlejší, než by bylo záhodno, což je ale jen malá výtka, jež kvalitu tohoto díla nemůže v žádném případě ohrozit.

Ačkoliv se stále jedná o novinkový kousek, na internetové databázi ComicsDB svítí úctyhodných 4,67 hvězdiček z maximálních pěti možných. Rád se k nadšení připojím a uděluji úžasných 90 %, protože jde o perfektní svazek v rámci DC Black Label, jenž je hoden zapamatování a neměl by zapadnout. Krásný přírůstek do knihovniček nejen fanoušků šarlatového běžce.

Můj velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text byly použity z webu ComicsDB.

Na české pulty se dostává dílo, které si určitě zaslouží pozornost širšího publika. Komiksy o záporácích jsou stále něčím originálním, neboť se čtenářům dostává do rukou studie jedinců pracujících převážně ve svůj prospěch. A ačkoliv v tomto případě pohání zločineckou bandu touha po bohatství a zajištěném životě, jednotlivé charaktery nejsou stejné a každý z dotyčných dokáže něčím překvapit. Ať už pozitivně, či negativně. Nezbývá tedy, než se začíst do této významné události, protože nic už pro tým padouchů nebude takové, jaké bylo dříve.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/ranari/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.