Recenze komiksu Přiznání

Recenze

Jedna chata, dva lidé, tajemství z minulosti, nemožnost úniku. To vše je obsaženo v horké novince na českých pultech, která dokáže vyšponovat čtenářův tep na maximum.

Ke konci minulého století se objevila vcelku nenápadná záležitost, jež se po více než 20 letech od svého vydání objevuje i v naší mateřštině. Je skvělé, že se Nakladatelství CREW pustilo i do této starší mangy, neboť se jedná o velice zajímavou a napínavou jednohubku ze země vycházejícího slunce.

Asai a Išikura, dva mladí muži, kteří se znají již mnoho let z univerzitního horolezeckého klubu, jsou hned na počátku vyprávění hozeni do vskutku nepříznivé situace. Společně uvázli ve výšce 3 200 metrů ve sněhové bouři, přičemž Išikura si poranil nohu, což se zdá v současné chvíli jako konečná. Jeho přítel by jej sice byl ochoten odnést do bezpečí, výrazně by se tím však zhoršily šance na přežití samotného Asaie.

V domnění, že se pozemský čas blíží ke svému konci, poví jeden druhému tíživé trauma z dob minulých, týkající se vraždy společné známé. Po zdrcujícím sdělení se však na oba muže usměje štěstí, když nedaleko zahlédnou opuštěnou chatu. Jejich životy jsou zachráněny, vše nakonec dobře dopadlo. Anebo ne? Pravý boj o přežití teprve začíná.

O netradiční příběh se postaral Nobujuki Fukumoto, kresebně se jedná o dílo umělce jménem Kaidži Kawaguči. Jejich spolupráce se bezesporu více než vydařila, jelikož jsou schopni v prostorách jedné chaty naservírovat atmosférickou pecku, která nemá příliš slabých míst. Stále se něco děje a jednotlivé myšlenkové pochody se dostávají čtenářům spolehlivě do hlavy, přičemž nesmí chybět ani slušná porce akčních sekvencí.

Je tudíž velmi těžké něco vytýkat, neboť jde o klaustrofobní thriller, jenž se jen tak nevidí. Je pozoruhodné, jak vzrušující zápletku je možné vytvořit okolo dvou lidí a jejich několikahodinového společného soužití. Jestliže by někdo chtěl hledat negativa, možná by jedno našel ve starším výtvarném stylu, pravděpodobně méně líbivém pro fanoušky novějších japonských děl.

Svazek je v prodeji poměrně krátkou dobu, což odpovídá i množství hodnocení na internetové databázi ComicsDB. Není jich sice mnoho, spokojenost s tímto kouskem je však naprosto zřejmá. Musím se připojit a dávám krásných 90 %. Opravdu intenzivní čtenářský zážitek.

Můj velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku a rovněž za jejich odvahu přinášet i méně známá díla. Obrázky zdobící tento text jsou použity z výše zmíněné internetové databáze.

Tuzemští fanoušci holdující japonskému obrázkovému čtivu dostávají v posledních letech jeden kvalitní titul za druhým. A ačkoliv se většinou jedná o poměrně dlouhé série, najdou se i zástupci ucelených kratších příběhů, které mají co předat. Jedním z nich je bezesporu i zde recenzovaný kousek. V knihovničce určitě ostudu neudělá.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/priznani/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.