Recenze komiksu Osm miliard přání

Recenze

Je možné před Vánoci zakoupit naprostý skvost? Knihu, která chytne a nepustí?

Stále poměrně nové komiksové nakladatelství Mighty Boys (vznik v roce 2020) se už na českém trhu stihlo představit s několika velmi kvalitními tituly. Jejich zaměření na výborný příběh, jakož i vydání kompletních řad v jednom mohutném svazku, přilákalo již nemalý počet zvědavců. Díky nim si mohli fanoušci přečíst např. Cestu Kostí, Pošťáka či Dopis 44.

Poslední zmíněný kousek vznikl pod scénáristickou taktovkou nadaného autora jménem Charles Soule, jenž je v našich končinách známý především díky práci na čtivu ze světa Star Wars. Jedná se rovněž o člověka, který stojí za zde recenzovaným dílem, úchvatným mixem sci-fi a fantasy s názvem Osm miliard přání. Co by se stalo s lidmi a s celou naší planetou, kdyby se obyvatelstvu ukázali roztomilí džinové, kteří splní každému jedno přání? Zvítězí dobrota či chamtivost?

Otázek, nabízejících se před četbou samotnou, je poměrně dost. Charles Soule nabízí opravdu detailní pohled na chování lidí a snaží se prozkoumat jejich touhy a sny, což se mu daří skvěle. Postupně provází čtenáře mnoha dekádami a staletími, v nichž představuje dopady chování lidstva v nejrůznějších podobách. Autor dokáže neustále překvapovat a nabízí uvěřitelné charaktery v neuvěřitelně šíleném světě.

Výtvarné stránky se chopil Ryan Browne, jenž u nás není prozatím příliš známý, dokáže ale zaujmout svou zajímavou, k vyprávění pasující kresbou. Dohromady se tak jedná o velice zábavný počin, který dokáže potěšit fanoušky různých věkových skupin. Každý si zde může najít to své, ať už se jedná o detailně vykreslené vztahy mezi postavami či velkolepé superhrdinské bitvy.

Co by se tak dalo vytknout? Bude to pravděpodobně prostřední pasáž, jež se jeví méně zajímavě oproti skvělému zbytku knihy. Příliš mnoho akce v těchto místech trochu brzdí pěkně rozjetý příběh, kdy chce čtenář raději více odkrývat pravidla tohoto světa. Jedná se ale o malou kaňku, která v celkovém dojmu netvoří výraznější negativum.

Uživatelé internetové databáze ComicsDB jsou bezpochyby nadšení. Dokazuje to hodnocení ve výši 4,73 hvězdiček z maximálních pěti možných, což je naprosto skvostný výsledek. Já se připojuji a uděluji krásných 90 %, neboť se jedná o dílo k zamyšlení a je vhodné k doporučení širokému okolí.

Můj velký dík patří nakladatelství Mighty Boys za poskytnutí recenzního výtisku. Technické zpracování je jedním slovem brilantní. Kniha působí velice luxusně, což dopomáhá k výtečnému komiksovému prožitku. Nelze nezmínit fakt, že se na konci nachází mnoho bonusů, např. obrovské množství obálek či komentáře od samotných tvůrců. Opravdu dobrá práce, která je navíc zpříjemněna pěknou cenou vzhledem k velkému množství stran. Obrázky zdobící text jsou použity z již zmíněné internetové databáze ComicsDB.cz.

Tvůrčí duo Charles Soule a Ryan Browne se s českými čtenáři neloučí, neboť Mighty boys vydali jejich mnohaset stránkovou fantasy sérii Kletba, jejíž recenze se objeví v blízké době.

Je vskutku radostnou zprávou, že se domácí komiksový trh už natolik rozšířil, že zde mají prostor podobné novátorské projekty, jako je dobrodružství o tajemných džinech. Záhadnost těchto postaviček spolu s líbivým designem tvoří jedno z dalších pozitiv tohoto vydařeného díla. Ať knihu máte doma ještě nepřečtenou, či nad koupí prozatím přemýšlíte, rozhodně je třeba neváhat.

O Vánocích bude co číst, což je jedině dobře.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/osm-miliard-prani/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.