Recenze komiksu Nejtemnější noc

Recenze

Nakladatelství CREW přišlo s dalším titulem z jejich série s názvem Legendy DC. Tentokrát se vydali do světa Green Lanterna, ale o ostatní charaktery z DC světa zde rozhodně není nouze.

Legendy DC – série, která se snaží představit českým fanouškům to nejzajímavější, co tento komiksový vesmír v několika posledních dekádách přinesl. Čeští vydavatelé si na paškál tentokrát vzali velkou událost, která v letech 2009 a 2010 otřásla celým univerzem.

Samotná zápletka knihy Nejtemnější noc se točí okolo mrtvých, kteří znovu vstávají k životu (Black Lanterni), což se neobejde bez velkého množství soubojů, jakož i dojemných chvílí. Mimo to je nám představeno sedm vesmírných sborů, které představují nejrůznější emoce – kupříkladu strach, soucit či naději. Bez dalšího spoilerování je složité příběh blíže představit, kdo je ale připraven na bitvu epických rozměrů, ten by se měl do čtení určitě pustit.

Velkým kladem je zde představení mnoha zajímavých postav a úžasných vesmírných sborů, které se mezi sebou kromě emocí liší i barevně. To je zdrojem úžasných komiksových výjevů, kterých se kreslíř Ivan Reis zhostil vskutku impozantně. Každý panel zde má své místo, kresebně není nic odfláknuto a jedná se opravdu o pastvu pro oči. Na stránkách se pořád něco děje a zkušený scénárista Geoff Johns nezačne nudit (ačkoliv kniha nepatří k nejkratším, neboť má okolo 300 stran). Je zde znát, že má Johns DC svět takzvaně v malíku a je schopen pracovat s velkým množstvím postav.

Což nás ale zároveň přivádí i k určitým negativům. Těch představených charakterů je někdy až příliš. Toto sebou samozřejmě přináší většina velkých komiksových událostí, proto i Nejtemnější noc není výjimkou. Američtí čtenáři mají pravděpodobně situaci jednodušší, neboť se na jejich pultech nachází nepřeberné množství obrázkových příběhů. U nás je to ale složitější a domácí čtenáři si prostě musí tu a tam říct, že každou postavu dopodrobna znát nemusí.

Všechno je zde ohromně epické, a je na každém ze čtenářů, zda jim tento styl vyprávění vyhovuje, nebo zda preferují komornější příběhy.

Komiks Nejtemnější noc tak nabídne přesně to, co od něj očekáváte. Mnoho akce, krásně nakreslené panely (vyniká zejména několik dvoustran, u některých dokonce musíte s knihou naklánět) a děj, který postupem dalších čísel neztrácí na své zábavnosti. Přidejte si k tomu i několik stran bonusů (komentáře tvůrců k jednotlivým sešitům či nákresy některých postav) a máte jasný důvod, proč si tuto povedenou záležitost pořídit. Krásné vydání v pevné vazbě i s přebalem působí opravdu luxusně a nabízí krásný čtenářský zážitek. Cena se sice může zdát vyšší, profesionální provedení ale této cifře odpovídá.

Na internetové databázi ComicsDB.cz je k vidění úctyhodné hodnocení ve výši 4,27 hvězdiček (z pěti).

Já musím trochu ubrat (komiks je někdy na můj vkus moc megalomanský), takže dávám 4 hvězdičky. Víceméně se tedy mé hodnocení shoduje s ostatními čtenáři.

Nezbývá mi, než knihu opravdu doporučit a poděkovat Nakladatelství CREW za to, že náš trh zasypává tolika zábavnými tituly. Můj dík k nim také směřuje za to, že mi poskytli recenzní výtisk a obrázky, které zdobí tuto recenzi.

Tímto vydáním byla zase o něco více zalepena díra na našem komiksovém trhu a nezbývá než těšit se na další díla, která se k nám dostanou.

Zdroj: Comicsdb

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.