Recenze komiksu Muzeum: Sériový vrah se směje mezi kapkami deště #02

Recenze

Na českých pultech se ukázalo pokračování velmi napínavé a brutální kriminálky. Jak se příběh vyvíjí v rámci prostředního dílu série?

Nedlouho po vydání úvodního svazku přichází Nakladatelství CREW s navazující knihou, která naplno otevírá rozehranou zápletku. Děj začíná přesně tam, kde se minule skončilo. A hned samotný start ukáže, že se zde neodehrává nic tak, jak by čtenář očekával.

Pátrání po vrahovi v žabí masce zahaleného do pláštěnky pokračuje, přičemž se hlavní protagonista série jménem Hisaši Sawamura pokouší dopadnout pachatele na vlastní pěst. Mimo jiné jej žene touha po záchraně jeho ženy a dítěte, neboť ti byli uneseni právě tímto pachatelem. Ačkoliv jsou jeho postupy docela drsné, daří se mu ve vyšetřování poměrně dobře. Brzy se dostává k odhalení identity maskovaného zabijáka a přímá fyzická konfrontace na sebe nenechá dlouho čekat.

Nic se ale nevyvíjí dle představ, což se dá samozřejmě očekávat. Napínavost je v této sérii opravdu vysoká a různá překvapení jsou přichystána na každém kroku. Autor scénáře i kresby Rjósuke Tomoe vypráví tento příběh přímočaře a bez zbytečných odboček, takže si čtenáři nemají moc času oddechnout. Na druhou stranu je zde ale oproti prvnímu dílu patrné, že tempo trochu zvolnilo a dějový posun je přeci jen o něco menší, než by se po našlapaném úvodním svazku mohlo zdát.

Vidět je to nejvíce v druhé polovině, kdy dojde ke zpomalení a částečnému vydechnutí. Nedá se však říci, že by to bylo nějakým výrazným mínusem. Je vcelku pozitivní, že fanoušci mohou více prozkoumat charakter hlavního protagonisty, neboť jsou poskytnuty i pohledy do jeho minulosti. Celkové přiblížení a lepší pochopení samotného Sawamury je tak příjemným plusem pro každého dychtivého příznivce této thrillerové řady.

Ačkoliv brutality oproti předchozímu dílu ubylo, stále se jedná o mangu pro dospělé publikum. Atmosféra je pořád velmi tísnivá a nebezpečí ze strany padoucha v masce je pro všechny zúčastněné stále maximální. V syrové atmosféře pokračuje i autorův bonusový příběh na konci knihy, jenž je vítězným příspěvkem 61. ročníku ceny Tecuji Čiby za nejlepší mangu pro mladé čtenáře. Jedná se o temnou jednohubku, která svým stylem dobře pasuje k hlavnímu příběhu.

Hodnocení na internetové databázi ComicsDB.cz je velice pozitivní, neboť dosahuje výše čtyř hvězdiček z maximálních pěti možných. Já uděluji knize 75 %, což je malé snížení oproti mému hodnocení svazku předešlého. První díl byl sice napínavější, stále se ale jedná o kvalitní thriller, který pravděpodobně dokáže dospělé čtenáře zaujmout.

Velký dík putuje Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící tuto recenzi byly použity z výše zmíněné databáze.

Na leden roku 2024 je slíbeno rozuzlení celého případu, takže čekání nebude příliš dlouhé. Sázky jsou opravdu vysoké a je téměř jisté, že si fanoušci nenechají finální svazek utéct.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/muzeum–02/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.