Recenze komiksu Modrá CREW #34 – Zabiják #4, 5

Recenze

Velkolepý závěr základní části o nájemném vrahovi je tady. Jak se zadařilo francouzským tvůrcům?

Modrá CREW je povedeným magazínem přinášejícím každé dva měsíce na české pulty zásadní kusy z evropské tvorby. Když došla řada na Zabijáka, jenž např. posloužil jako podklad pro Netflix film slavného režiséra Davida Finchera, jednalo se o milé překvapení ze země galského kohouta. První kniha byla sice zábavnější než ta druhá, žádný průšvih se ale nekonal.

Svazek třetí přináší alba s čísly 4 a 5, tudíž čtenář dostává o něco větší porci čtiva, než v případech předešlých (album druhé bylo totiž rozděleno napůl). Zápletka se odehrává v Paříži, kde prožívá hlavní protagonista se svou milou poměrně příjemné období. Vše se ale začíná postupně vyostřovat a dochází ke zjišťování informací podstatných jak pro přežití, tak i pro pomstu.

Zkušené tvůrčí duo Alexis Nolent (Matz) a Luc Jacamon servíruje finále, jež dokáže zaujmout a zabavit dokonce i ty, jimž předchozí díly úplně nesedly. Tempo vyprávění se zrychlilo, vše pádí kupředu a nechybí ani pár solidních akčních scén. Větší spád celého příběhu je tak hlavním pozitivem vynášejícím tento počin do vážené společnosti kvalitních evropských kousků. Na nic se nečeká, dialogy netrpí zdlouhavostí a jednotlivé stránky plynule prokluzují mezi čtenářovými prsty. Zkrátka poctivě odvedená gangsterka, kterou krásně doplňuje pěkná kresba, dávající drsnějšímu stylu ty správné odstíny.

Negativa se ve velkém nevyskytují, což je jistě vítanou zprávou. Lehce zamrzí skutečnost, že se zápletka poměrně rychle vykouří z hlavy, neboť je vše docela rychle přečteno. Co se týče filozofování ústředního zabijáka, je ho zde obsaženo méně než v předešlých částech, což budou asi někteří vnímat jako pozitivum. Záleží na úhlu pohledu.

Na internetové databázi ComicsDB svítí hodnocení ve výši 3,7 hvězdičky z maximálních pěti možných, což je lichotivé skóre. Já uděluji opravdu slušných 85 % (stejně jako dílu prvnímu), neboť jde o velice podařené zakončení hlavní dějové linie.

Můj velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku. Ohodnotit se sluší i jejich přehled týkající se tvorby z nedalekých zemí, která by se u nás jinak neobjevila a byla by neprávem zapomenuta. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz.

Ačkoliv v našich končinách prozatím série o chladném vrahovi končí, v rodné Francii se po nedlouhé odmlce pokračovalo dalšími alby. Tak třeba se tyto počiny dostanou časem i do České republiky. Teď je však třeba vyhlížet nadcházející číslo Modré Crwe, přivážející 7. a 8. část sci-fi Orbital, jež se představila už nějaký ten pátek nazpět. Je zkrátka jasné, že oblíbený magazín pokračuje dál a přináší velmi zajímavé kousky.

Zdroj: ComicsDB.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/modra-crew–34-zabijak–4–5/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.