Recenze komiksu Modrá CREW #32 – Zabiják #1, 2

Recenze

Druhá série magazínu Modrá CREW přináší francouzské dílo, které se dokonce stalo předlohou Netflix filmu slavného režiséra Davida Finchera.

Již v minulém století se na českém trhu objevil zajímavý projekt v podobě časopisu s názvem CREW. Vycházely v něm na pokračování nejrůznější příběhy, ať už se jednalo o Batmana, Hitmana či Loba (a mnoho dalších ikon). Tato řada se dočkala i pokračování v podobě magazínu CREW².

Je však nutno zmínit, že v dobách minulých spatřila světlo světa i tzv. Modrá CREW, jež rovněž slavila nemalý úspěch, což se o mnoho let později (konkrétně v roce 2016) promítlo do druhé série. Ta se svým 32. číslem dostává k tuzemským čtenářům opravdu delikátní kousek. Představuje nájemného zabijáka, jenž si úplně nepřipouští, čím si to vlastně přivydělává.

Jedná se o nemilosrdného a perfektně plánujícího člověka, ochotného zjistit si vše o svém cíli, počkat na něj, zamířit a vystřelit. Za pomoci monologů hlavního hrdiny je nabídnut pohled do mysli chladnokrevného vraha, přičemž je přiblíženo jeho značně pokřivené přemýšlení o lidském životě i o světě obecně.

Pod dílem je po scénáristické stránce podepsán Alexis Nolent (Matz), kresebně se jedná o tvorbu Luca Jacamona. Nutno říct, že si navzájem perfektně sedli a příběh se krásně doplňuje s výtvarnou stránkou, která dokáže mimo jiné zaujmout použitím „rozbitých obrázků“. Atmosféra je správně hutná a četba utíká velmi příjemně. A ačkoliv se jedná spíše o poklidnou záležitost bez větších akčních či bojových sekvencí, není tu příležitost začít se nudit.

Jelikož se jedná pouze o začátek vyprávění (v dalších sešitech Modré Crwe dojde na pokračování), je logické, že nedojde na finálové vyústění, ale že se prozatím vše představuje a chystá. Neznamená to však, že by se jednalo o nezajímavý rozjezd, ba naopak.

Na internetové databázi ComicsDB je k vidění vskutku velká spokojenost, neboť zde svítí 4,33 hvězdičky z maximálních pěti možných. Musím říci, že tomu rozumím, neboť jde o zajímavý svazek zkoumající psychický stav daného jedince. Uděluji velmi pěkných 85 %, protože se jedná o kvalitní čtenářský zážitek, jenž zároveň potěší i po vizuální stránce.

Můj velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz.

Těšení na další Modrou CREW je zajisté obrovské, neboť se příběh pěkně rozjel a nemálo fanoušků už jistě napjatě očekává, co bude dál. A tak to má být. Je skvělé, že se oblíbené nakladatelství dostává k podobným evropským komiksům, které by pro české čtenáře byly jinak pravděpodobně velkou neznámou. A byla by škoda tato díla neznat.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/modra-crew–32-zabijak–1–2/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.