Recenze komiksu Marvel Origins #012: Fantastic Four 4 (1963)

Recenze

Další várka superhrdinského čtiva o partě z Baxter Building se řítí na své fanoušky. Dokáže stále dobře pobavit?

Jak je vidno, Reedu Richardsovi, Benu Grimmovi a sourozencům Stormovým se v této edici více než zalíbilo, neboť přichází již se svou čtvrtou knihou plnou nevšedních dobrodružství. Tentokrát se jedná o sešity 16 – 18, zároveň nechybí ani výroční Fantastic Four Annual 1, zabírající díky většímu počtu stránek přibližně polovinu celého svazku.

Úvodní dva příběhy nabídnou toho nejikoničtějšího záporáka, který se kdy týmu v modrém trikotu postavil. Samozřejmě je řeč o Doctoru Doomovi, geniálním vědci schovaném za železnou maskou. Interakce s ním patří k tomu lepšímu, tudíž je naservírován velmi příjemný úvod.

Následuje návrat mimozemské rasy Skrullů, jež je schopna měnit dle libosti svou podobu, což vytvořilo nemalý chaos hned ve druhém čísle této oblíbené série z počátku 60. let. Super-Skrull, nadlidsky silný zástupce těchto útočníků z vesmíru, sice značně zavaří hrdinům, zároveň dokáže velmi dobře zabavit všechny fanoušky.

Poté přichází konečně na řadu speciální vydání, které svým delším dobrodružstvím spolu s dalšími bonusy dokáže poměrně jistě zaujmout. V hlavním příběhu se F4 potkává znovu s nepřátelským Namorem, troufajícím si vyšlápnout rovnou na celý New York. Díky většímu množství stran je možné vytvořit obrovský konflikt, jenž skvěle funguje a dokáže pěkně vtáhnout do děje. Dále potěší jednak galerie znázorňující nejslavnější nepřátele z předchozích sešitů, tak i krátká konfrontace s populárním Spider-Manem. Zkrátka a dobře povedený speciální kousek.

Scénář je stále pod kontrolou velezkušeného mistra jménem Stan Lee, o kresbu se nadále stará legenda ve svém oboru Jack Kirby. Jde tedy říci, že je vše při starém, což v případě Fantastické čtyřky znamená mnoho pozitiv. Tradiční nešvary tehdejší doby sice nezmizely, jsou ale přebity zábavností a pohodovou atmosférou napínavých zápletek. Zde zkrátka nešlápne vedle nikdo, kdo si oblíbil předchozí knihy věnované tomuto úžasnému týmu.

Na internetové databázi ComicsDB prozatím nevyskočilo mnoho hodnocení. Já však za sebe mohu říct, že mě četba bavila, přičemž se jedná o jeden z lepších kousků, který prozatím v edici vyšel. Krásných 80 % je tedy na místě.

Velký dík patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

Čas letí jako splašený, takže je třeba podívat se na další přichystaný titul. Se svou třetí knihou se znovu ukáže severský bůh Thor, jenž se prozatím představil v poměrně obstojných dobrodružstvích. Tak jak se mu povede s další náloží sešitů ze série Journey into Mystery?

Zdroj: ComicsDB.cz, Nerdi.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–012–fantastic-four-4–1963/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.