Recenze komiksu Marvel Origins #011: Iron Man 2 (1963)

Recenze

Bojovník za svobodu se ve své blyštivé a technologicky pokročilé zbroji vrhá do dalších dobrodružství. Měl by být čtenář u toho?

Nějaký pátek nazpět se v této zajímavé edici obrázkových knih nabízející počátky milovaných hrdinů představil i Tony Stark, jenž se díky vydařenému hereckému výkonu od Roberta Downeyho Jr. proslavil po celém světě. Jelikož se posledně jednalo o dobré čtivo, očekávání zajisté nebyla malá. A tvůrci znovu nešlápli vedle.

Ústřední protagonista se spolu se svým věrným týmem (zábavní a stále se pošťuchující Pepper Potsová a „Happy“ Hogan) vrhá do nevšedních situací, týkajících se velice často boje Ameriky s jinou zemí, jako je Čína či Rusko. Politika je tedy více či méně protkána celým svazkem, čímž se Iron Man výrazně odlišuje a vytváří si tak svůj jedinečný styl.

Postav je zde věru nemálo, což je patrné již na povedených obálkách jednotlivých čísel. Mezi navrátilci nechybí Crimson Dynamo, který se při předchozím představení přidal na stranu USA. Rovněž potěší přítomnost týmu X-Men, jejichž členové jsou velice vítaným zpestřením. Nováčků, v budoucích letech podstatných pro svět Marvel, je k vidění rovněž několik. Např. takový Mandarin, jenž hrdinovi ještě nejednou zatopí, či okouzlující Black Widow, slavná především díky ztvárnění na stříbrném plátně.

Technické typy pravděpodobně nadchne i změna týkající se image, jelikož v této knize dojde na novou, barevnější zbroj, nahrazující původní a lehce těžkopádnou verzi. Jak však nejeden příznivec dobře ví, v budoucích letech bude Tonymu k dispozici ještě mnoho nejrůznějších modelů s unikátními udělátky a vymoženostmi.

Scénář od autorů Stana Leeho a Donata Francisca Rica II nijak výrazně nedrhne a dokáže upoutat pozornost po celou dobu. Kresbu zajistili Steve Ditko a Don Heck, jimž se povedlo zápletky převést do barevné podoby v designu typickém tehdejší době. Mezi vrcholy v zábavnosti pak pravděpodobně patří poslední dva sešity, ve kterých se objevuje již zmíněná překrásná Black Widow, připravená slavnému sukničkáři pořádně zatopit.

Ačkoliv se jedná o podařené čtivo, nepříjemností se několik najde. Díla stará několik dekád byla tvořena jiným stylem, než je tomu dnes, a to je zapotřebí vzít v potaz. Hodně se popisovalo a vysvětlovalo, zatímco v současné době je typičtější vyprávět pomocí samotného obrazu.

Na internetové databázi ComicsDB se nenachází prozatím mnoho hodnocení. Já si dovolím udělit velmi pěkných 80 %, jelikož jsem se při čtení bavil a lze říci, že se kvalita postupem dokonce zlepšovala. Úvodní tři delší příběhy nebyly špatné, ale Iron Manovi svědčí spíše kratší délka dobrodružství (poslední čtyři sešity mají menší množství stran).

Velký dík patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz a z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

Je to téměř neuvěřitelné, ale fanoušci této série mají za sebou již více než deset kousků. Čas opravdu letí. Příště přijde na řadu opět oblíbená banda z Baxter Building, neboť už počtvrté dorazí Fantastic Four. Prozatím jejich knihy nebyly vůbec špatné, tak snad se podobně zadaří znovu.

Zdroj: ComicsDB.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–011–iron-man-2–1963/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.