Recenze komiksu Marvel Origins #010: Spider-man 2 (1963)

Recenze

Velmi populární pavoučí hrdina se vrací v další pětici původních příběhů ze svých počátků. Navazuje na podařené kousky z jeho předchozí knihy?

S dílem desátým se štafeta vrací k pravděpodobně nejznámější postavě, která kdy v Marvelu spatřila světlo světa. Peter Parker, jenž se po kousnutí radioaktivním pavoukem převléká do barevného kostýmu a chrání nevinné obyvatelstvo před nejrůznějšími pobudy, se objevuje již od 60. let, přičemž jeho sláva za tu dobu neochabla.

Když před několika měsíci nabídnul tento komiksový komplet jeho začátky, jednalo se o velmi povedené čtivo, krásně kombinující boj s padouchy a obyčejný středoškolský život. A nutno poznamenat, že zde recenzovaný titul pokračuje v nastaveném trendu. Fanoušci se dočkají zrodu takových ikon, jako jsou Lizard či Electro, zároveň se ale nezapomíná na již představené nepřátele, neboť se v jednom čísle vrací oblíbený Vulture.

Souboje ve vrcholcích mrakodrapů jsou sice více než fajn, Spider-man je však známý i díky své civilní stránce, neboť Peter Parker kromě nebezpečných situací prožívá i radosti a strasti teenagera, které jsou většině čtenářů dobře známy. Láska, brigáda či posměšky od spolužáků se mladíkovi nevyhnou a je velmi zábavné sledovat, jak si hlavní protagonista poradí s těmito aspekty dospívání.

Stan Lee a Steve Ditko přináší výtečné kousky, patřící k tomu nejlepšímu, co v dané době vznikalo. Zápletky jsou zajímavé a nenudí, kresba nádherně dotváří atmosféru a dokáže vystihnout ty správné emoce. V jednom kratším příspěvku se dokonce po výtvarné stránce ukáže i Jack Kirby, jehož styl je rovněž výborný.

Negativa jsou stále stejná a jsou dána obdobím vzniku daných dobrodružství. Velké množství náhod či naivita jsou zkrátka součástí tvorby obrázkového čtiva starého několik dekád. Někomu to může vadit, jiný může ocenit pohled do dob minulých a vychutnat si pohodové dílo, které dokáže zkrátit dlouhou chvíli.

Na internetové databázi ComicsDB se mnoho hodnocení prozatím nevyskytuje. Za sebe mohu říct, že se jedná o dobrý svazek, jenž patří k nejlepším knihám z edice Marvel Origins, tudíž si zaslouží velmi pěkných 80 %. Když budou i další počiny podobné kvality, určitě to neurazí.

Velký dík patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z výše zmíněné databáze a z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

Síťolezec se úspěšně prohoupal dalšími pěti sešity, nyní přichází čas na další celebritu. Tony Stark v brnění Iron Mana se představil podařenými příběhy, tudíž jsou očekávání týkající se pokračování poměrně vysoká. Tak snad bude úroveň dobrodružství o miliardářském playboyovi podobná, jako v případě Spider-mana.

Zdroj: ComicsDB.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–010–spider-man-2–1963-/.cz/marvel-origins–010–spider-man-2–1963-/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.