Recenze komiksu Marvel Origins #009: Fantastic Four 3 (1963)

Recenze

Do třetice všeho dobrého. Platí toto tvrzení i v případě populární čtveřice hrdinů?

Poměrně nová série na české scéně o počátcích nejrůznějších bojovníků za spravedlnost pokračuje dále, přičemž již potřetí přichází řada na Reeda Richardse, sourozence Susan a Johnnyho Stormovi a taktéž na věčně nabroušeného Bena Grimma. Čtenáři v předchozích dvou svazcích mohli ochutnat úvodních deset čísel jejich dobrodružství a nyní nebrání nic tomu, aby se fanoušci mohli začíst do další pětice příběhů.

Ačkoliv kniha druhá nedosahovala kvalit prvního titulu, stále se jednalo o příjemnou retro četbu. A naštěstí se v podobném stylu pokračuje i nadále. Nové i starší postavy dokáží zabavit, Thing s Torchem se stále vtipně popichují a jednotliví padouši jsou ve většině případů schopni zaujmout svými netradičními plány. Stan Lee a Jack Kirby pokračují ve své krasojízdě, neboť 60. léta minulého století byla v oblasti obrázkového čtiva jejich doménou.

Slavný scénárista je schopen stále vymýšlet nové a zajímavé zápletky, které jsou sice v porovnání s moderními počiny přecpány textovými bublinami až po strop, to ale nic nemění na faktu, že jde o vydařené kousky. Kirby se svým skvělým výtvarným stylem opět nešlápl vedle a daří se mu Leeho fantastické představy promítat do podoby hezkých komiksových panelů.

Kromě tradičních neduhů objevujících se v daném žánru před několika dekádami zde není takřka co vytknout. V jednotlivých dobrodružstvích se čtenářům představí jak nováčci jako Impossible Man, Mad Thinker či ve světě Marvel legendární Watcher, tak i staří známí v podobě Sub-Marinera či Hulka, jenž si na F4 taktéž vyšlápne. Je vidno, že o dobře napsané charaktery opět není nouze.

Za pochvalu stojí sešit číslo 11, objevující se hned na začátku knihy. Je rozdělen na dvě části, přičemž ta první se zabývá fanouškovskou poštou, kterou dostávají členové superhrdinského týmu v opravdu nemalém množství. Potěší pohled do minulosti oblíbených postav či představení veselého pošťáka pana Lumpkina.

Na internetové databázi ComicsDB se prozatím neobjevilo mnoho hodnocení. Mohu však za sebe říci, že se jednalo o velmi pohodový kousek, jenž obrázkové četbě z 60. let rozhodně nedělá ostudu. Uděluji krásných 80 %.

Velký dík patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz a z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

Hlavní otázka na závěr je jasná. Co bude dál? Kterému hrdinovi se bude následující díl série věnovat? Řada dojde již podruhé na velmi populárního Petera Parkera, jehož pavoučí osobnost baví fanoušky po celém světě. Jeho první dobrodružství byla opravdu povedená, tudíž jsou očekávání týkající se čísel 6-10 na velmi vysoké úrovni. Tak snad se vše vydaří.

Zdroj: ComicsDB.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–009–fantastic-four-3–1963/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.