Recenze komiksu Marvel Origins #008: Avengers 1 (1963)

Recenze

Nejmocnější bojovníci se dávají dohromady, aby chránili celý svět před podlými padouchy. Kdo vlastně tvořil původní sestavu?

Pěkně rozběhlý komplet obrázkových knih přináší pohled do roku 1963, kdy Stan Lee a Jack Kirby sypali z rukávu jednu populární postavu za druhou. Oblíbenost jednotlivců tak logicky dospěla k jasnému závěru, a to k vytvoření superhrdinské týmovky, jejíž členové se mohou utkat s těmi nejmocnějšími záporáky, jaké si jen lze představit.

Současným fanouškům je pravděpodobně nejbližší sestava z filmového zpracování z minulé dekády, zde je však třeba upozornit na to, že počátky na komiksových stránkách byly poněkud odlišné. Iron Man a Thor jsou pevnými pilíři, nedoprovází je však Hawkeye či Black Widow, ale velikost měnící Hank Pym (Ant-Man/Giant-Man) se svou parťačkou Wasp.

Na obálce prvního sešitu nechybí ani Hulk, s jehož členstvím je to však lehce složitější, jelikož někdy bojuje po boku Avengers, jindy zase proti nim. Tato dějová linka se táhne celou knihou a přináší zajímavou zápletku, která dokáže čtenáře potěšit bližší analýzou zeleného monstra.

Svazek obsahuje původních pět dobrodružství, přičemž k obrovské události celého světa Marvel dochází v čísle čtvrtém, kdy dojde k oživení jedné z nejslavnějších superhrdinských ikon všech dob. Nejedná se o nikoho menšího, než o samotného Captaina Americu, jenž dlouhé roky přežíval v kusu ledu. Jak je u něj zvykem, smysl pro dobro a zodpovědnost ho vedou k tomu, aby se přidal k úžasnému týmu bojujícímu za spravedlnost.

Je tedy znát, že mezi kladnými aktéry je těžké hledat nějaké nezajímavé charaktery. To samé se dá říci i o záporácích, neboť zde přichází řada na velká jména, jako jsou Loki či Sub-Mariner. Nejen oni dokáží pořádně zatopit oblíbeným hrdinům a o zábavu tak není nouze. Sehraná dvojice Lee a Kirby dokázali ukočírovat jednotlivé postavy a přinesli vzrušující čtivo, jež sice poněkud zestárlo a přináší klasické problémy týkající se komiksové tvorby staré mnoho desetiletí, pobavit však dovede stále na výbornou.

Na internetové databázi ComicsDB se prozatím mnoho hodnocení neobjevuje. Musím však říci, že se jednalo o jeden z lepších titulů, které se prozatím v edici Marvel Origins objevily, tudíž si zaslouží krásných 80%.

Velký dík patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz a z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

Příští díl se bude již potřetí věnovat oblíbené partičce sídlící v Baxter Building. Řeč je samozřejmě o Fantastické čtyřce vracející se v další pětici sešitů, kde nebude chybět plno akce a oblíbených postav. Tak snad se jim bude dařit podobně, jako se vedlo Avengers v jejich úvodním svazku.

Zdroj: ComicsDB.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–008–avengers-1–1963/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.