Recenze komiksu Marvel Origins #007: Fantastic Four 2 (1962)

Recenze

Oblíbené kvarteto je zpět s další várkou svých nevšedních dobrodružství. Jak se podařilo navázat na kvalitní rozjezd?

Jak už je u nového kompletu zvykem, postupně se na domácí trh dostávají pokračování jednotlivých týmů či jednotlivců. Po Thorovi přišla řada i na Fantastic Four, neboť po prvních pěti číslech je k mání druhá pětice sešitů. A že je na co se těšit.

Obecně se dá říci, že výběr obsažený v knize se věnuje návratům dvou postav, které již byly dříve představeny. Jedná se v prvé řadě o Namora, známého jako Sub-Marinera. Tento protivník, netající se zalíbením v něžné zástupkyni superhrdinského týmu, využívá nejrůznějších léček k dopadení zbylých členů. A neštítí se ani spolupráce s nejslavnějším lotrem, jemuž kdy musela Fantastická čtyřka čelit.

Řeč není o nikom menším než o Doctoru Doomovi, znetvořeném muži, jehož nekalé plány se k jeho smůle netěší velkému úspěchu, za což samozřejmě může veřejností oblíbená parta z Baxter Building. Ve výsledku je tedy zřejmé, že tyto dvě strany spolu poměří síly ještě mnohokrát.

Nelze nezmínit rovněž první představení lstivého Puppet Mastera a jeho slepé nevlastní dcery jménem Alicia Masters, jež je fanouškům zajisté dobře známá.

Pravděpodobně nejkurióznější částí je sešit desátý, kde na komiksové stránky zavítá samotné duo tvůrců. Když jsou naprosté legendy ve svém oboru Stan Lee a Jack Kirby konfrontováni zákeřným Victorem Von Doomem, letmý úsměv na tváři se objeví nejspíše u všech čtenářů. Takové zapojení do příběhu se cení a dokáže překvapit, obzvláště vzhledem k roku vytvoření díla.

Lee společně s Kirbym dokázali přinést zajímavé zápletky, které sice nejsou tak zábavné a úderné jako v případě prvního titulu nabízejícího úplné počátky F4, stále se však jedná o to lepší, co řada Marvel Origins přináší. Opravdu svěže působí dialogy mezi členy týmu, jelikož jsou správně rýpavé a dokáží nadmíru pobavit. Mistrem ve vtipných situacích je pak bezesporu Thing, jehož horkokrevnost a tvrdohlavost dokáží posunout každou situaci nečekaným směrem.

Mezi negativa patří především staré známé neduhy, které lze obvykle zpozorovat u komiksové tvorby staré několik dekád. Naivita, předvídatelnost a jednoduchost děje spolu s množstvím náhod jsou zde stále přítomny, přičemž je na každém ze čtenářů, jak k tomu přistoupí. Bude to považovat za otravné, nebo si dokáže užít pohodová dobrodružství?

Na internetové databázi ComicsDB uživatelé udělují 3 či 4 hvězdičky z maximálních pěti možných, což není vůbec špatný výsledek. Minulý svazek o F4 byl sice zábavnější, stále se však jedná o příjemně strávený čas s obrázkovým čtivem, takže 75 % z mé strany je na místě.

Velký dík patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz a z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

A je tady moment, na který nejspíš mnoho příznivců čekalo. V příštím díle kompletu se představí skupina, v níž se sešli ti největší obránci ze světa Marvelu. Avengers se dají do boje s protivníky takové síly, kdy k jejich poražení bude třeba bezchybné týmové spolupráce. Je jisté, že bude další kniha plná akce a zajímavých postav. A to fanoušky jistě neurazí.

Zdroj: ComicsDB.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–007–fantastic-four-2–1962/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.