Recenze komiksu Marvel Origins #006: Thor 2 (1963)

Recenze

A jede se dál. Poprvé se nám v rámci edice objevuje pokračování již představených dobrodružství. Jak se nadále daří severské mytologické legendě?

Bůh hromu se ve svých úvodních příbězích z řady Journey into Mystery ukázal čtenářům jako velmi schopný bojovník, který se však bez svého kladiva mění v poměrně vetchého doktora Donalda Blakea. Kromě něj došlo i na vznešeného Odina, lstivého Lokiho či tajnou lásku v podobě sestřičky Jane Fosterové. Karty byly tedy rozdány a nyní se nabízí otázka, jak se s nimi podařilo hrát nadále?

Kniha obsahuje 8 dalších sešitů z výše zmíněné komiksové série Journey into Mystery, jež se stala domovem mocného Thora v jeho raných letech. A pokračuje se velice podobně, jako se posledně skončilo. Jak bylo v té době zvykem, jedno číslo náleží vždy jednomu dobrodružství, které je v rámci nabídnutých stran víceméně uzavřeno. Hrdina s mocným kladivem se tak musí postavit jak novým nebezpečím (např. Radio-Active Man), tak i starým známým (podlý bratr Loki).

Jakožto tvůrci zápletek se prostřídali Robert Bernstein a Stan Lee, kresebně zase Joe Sinnott a Jack Kirby. Obrazová stránka vyprávění je klasická a té době poplatná, zkrátka příjemná na pohled. U jednotlivých příběhů z pohledu scénáře však začíná docházet k problému týkajícímu se neustálému opakování zajetých vzorců. To, co bylo v předchozím svazku ještě poměrně nové, zde začíná vykazovat známky jistého opotřebení, neboť se chvílemi pouze přešlapuje na místě.

Situace se postupně lepší, neboť dochází k určitým změnám týkajících se nesmělého vztahu s Jane Fosterovou, přičemž čtenář tak dostává pocit mírného posunu v ději. Zároveň u posledních tří obsažených sešitů potěší kratší bonusy v podobě Příběhů z Asgardu, které dokáží na střídmé ploše pobavit a zároveň poučit o zajímavých událostech ze severských legend.

Internetová databáze prozatím neobsahuje vzhledem k nedávnému vydání velké množství hodnocení, patrná je však podobná spokojenost jako minule. Já musím oproti prvnímu titulu s Thorem své hodnocení snížit na 65 %, neboť četba nebyla špatná, ale jisté rezervy a případné možnosti zlepšení do budoucna jsou zde zřejmé.

Velký dík patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz a z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

Edice Marvel Origins zdaleka nekončí a další na řadě bude pokračování oblíbené čtyřčlenné rodinky s nejrůznějšími schopnostmi. Jelikož byla první várka dobrodružství Fantastic Four opravdu zábavná, jsou očekávání ohledně další porce vskutku nemalá. Domácí trh s obrázkovým čtivem se postupně plní těmi nejklasičtějšími příběhy zobrazujícími počátky milovaných hrdinů. A to je jedině dobře.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–006–thor-2–1963/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.