Recenze komiksu Marvel Origins #005: Fantastic Four 1 (1961)

Recenze

O nejslavnější superhrdinské rodince je poslední dobou hodně slyšet díky připravovanému filmovému zpracování. Jak vypadaly počátky v obrázkové podobě?

Čtyři hrdinové obdarováni mimořádnými schopnostmi byli značným milníkem, neboť zde se začínaly tvořit dějiny gigantu jménem Marvel. Reed Richards, sourozenci Susan a Johnny Stormovi, Ben Grimm. To jsou jména, která jsou dobře známá několika generacím fanoušků po celém světě. Jejich příběhy jsou tu s námi již několik desetiletí, přičemž ke zviditelnění samozřejmě přispělo i vícero adaptací na stříbrné plátno.

Ačkoliv kvalita těchto kousků nebyla vždy nejlepší, rozhodně se rozšířil věhlas této partičky i mimo domovskou Ameriku. Jak již bylo zmíněno výše, v současné době se chystá nový snímek s populárním Pedro Pascalem, takže o F4 ještě jistě uslyšíme. Jak se ale dařilo v počátcích 60. let těmto idolům na stránkách komiksu? Jednalo se o dobré čtivo, nebo prvních pět sešitů příliš nezaujalo?

Naštěstí pro majitele tohoto dílu sympatické řady Marvel Origins jde vskutku o zábavný počin. Slavný Stan Lee spolu s neméně zářivým Jackem Kirbym předvedli své maximum a spolu s populárním Spider-manem se zatím jedná o to nejlepší, co nám tato edice prozatím přinesla. Chytré zápletky, sympatické charaktery, slušná akce. To vše je servírováno měrou vrchovatou.

I když se zde objevují nešvary téže doby (občasné hloupoučké dialogy či naivita), dokáže kniha zabavit i moderního čtenáře, který je spíše zvyklý na moderní kresbu spolu s dravějším stylem vypravování. Je totiž úžasné být u zrodu takových es, jako je samotná ústřední čtveřice, zajímavá rasa Skrullů či obávaný Doctor Doom. Nelze opomenout ani výskyt Sub-Marinera, jehož počátky sahají ještě několik dekád nazpět.

Na jednotlivých příbězích je znát, že byly vytvořeny s láskou k řemeslu. Vychytaná udělátka hlavního týmu či záporáků dokáží příjemně zaujmout, nápad střídá nápad a výtvarný styl velikána Kirbyho vše kouzelně podtrhuje. Tady se prostě talentem nešetřilo a je radost se do těchto dobrodružství pustit. Jen je samozřejmě třeba myslet na to, že se tehdy tvořily komiksy trochu jinak než nyní.

Na internetové databázi ComicsDB svítí 3,8 hvězdičky z maximálních pěti možných. To je jistě vzhledem ke stáří obsaženého čtiva krásný výsledek. Musím se připojit a uděluji 85 %, stejně jako jsem ohodnotil Petera Parkera.

Velký dík patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz a z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

Další svazek bude poprvé obsahovat pokračování na již vydané číslo, a to v podobě Thorových dobrodružství. Jak si asi povede tento statný severský bůh v další náloži svých původních sešitů? Jeho předchozí příběhy jsem hodnotil vysoko, snad se tedy podaří udržet nastavenou úroveň.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–005–fantastic-four-1–1961/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.