Recenze komiksu Marvel Origins #004: Iron Man 1 (1963)

Recenze

Jaké jsou první příběhy postavy, jejíž největší vlna slávy započala v roce 2008 díky výbornému filmovému zpracování?

Povedená knižní řada nabízí tentokráte pohled na dalšího člena Avengers, kterým je Iron Man, muž oblečený v legendární vyspělé zbroji. Když se role egocentrického frajírka zhostil před necelými dvěma dekádami herec Robert Downey Jr., rozjela se neskutečná jízda čítající mnoho každoročních kinozážitků. Současná sláva je sice jedna věc, zajímavé je ale nahlédnout do dob minulých, kdy se několik nadaných hlav dalo dohromady, aby daly vzniknout legendě.

Po takových úspěších, jako např. Spider-man či Hulk, přišel v komiksové továrně jménem Marvel na řadu lehce odlišný typ hrdiny. Obrovské jmění či dokonalý vzhled, to jsou jedny z charakteristik Tonyho Starka, muže, jenž si na nezájem krásných dam jistě stěžovat nemůže. Vcelku záviděníhodný život se však promění v noční můru, když je zajat a donucen vyvíjet zbraně pro nepřátelskou stranu. Situaci nezlehčila ani skutečnost, že se měl brzy rozloučit se svým životem kvůli smrtící střepině pronikající k srdci.

Tento origin, známý v dnešní době převážně díky filmové adaptaci, tak rozehrál sérii fantastických dobrodružství, v nichž nechybí akce a velké množství nejrůznějších technických udělátek. Nutno poznamenat, že se v začátcích nejednalo o samostatný titul ocelového bojovníka za spravedlnost, nýbrž o výskyt v řadě Tales of Suspense.

Svazek obsahuje prvních osm sešitů, které čtenáře zavedou na několik zajímavých lokací v rámci celého světa, jakož i představí postavy s Tonym pevně spjaté. Happy Hogan a Pepper Pottsová se objevují již téměř od začátku, přičemž je radost přečíst si jejich první návštěvu na stránky komiksu.

Jako autor je pod jednotlivými sešity podepsán legendární Stan Lee, o scénář se staral v úvodním příběhu Larry Lieber, jehož poté nahradil Robert Bernstein (R. Berns). Podařilo se jim vytvořit příjemné zápletky, které sice trpí neduhy obrázkového čtiva 60. let (naivita, jednoduchost či velké náhody), zároveň se ale jedná o zábavu nedělající ostudu ani v dnešní, moderní době, kdy je kladen důraz na jiné aspekty.

Kresbu obstarali dva velezkušení umělci, jejichž střídání se u jednotlivých dobrodružství nepůsobí rušivě, což je jistě pozitivní zprávou. Don Heck (Donny) a Jack Kirby, významná jména v dané oblasti, jež i v tomto případě nezklamala.

Na internetové databázi ComicsDB svítí krásných 3,83 hvězdiček z maximálních pěti možných, což lze považovat za úctyhodný výsledek. Je zřejmé, že i dnešní čtenáři dokázali ocenit tehdejší dílo. Byl jsem taktéž spokojen, proto dávám 80 %.

Velký dík patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz a z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

V dalším čísle tohoto nově se rozjíždějícího kompletu představujícího vůbec první výskyty dnes již legendárních postav bude fanouškům nabídnut pohled na nejslavnější rodinu Marvelu vůbec. Řeč je samozřejmě o Fantastické čtyřce, která si za několik desetiletí své existence stihla získat srdce mnoha mladých i starších nadšenců. Série Marvel Origins pokračuje dál.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–004–iron-man–1963/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.