Recenze komiksu Marvel Origins #003: Thor 1 (1962)

Recenze

Přichází čas na zhodnocení třetího dílu z nové, pro řadu fanoušků velmi zajímavé knižní série. Tentokráte je v centru dění bůh hromu.

Marvel se na počátku 60. let nacházel na naprostém kreativním vrcholu. Stan Lee přicházel s mnoha novými a úspěšnými charaktery, přičemž plejáda nadaných kreslířů jim vdechovala život. Červen 1962 nebyl klíčový jen tím, že se objevil populární Peter Parker, ale došlo také k představení dalšího ze slavných idolů komiksové továrny na sny.

Thor se ve svých prvních dobrodružstvích objevoval v sérii Journey into Mystery. Bylo to v 83. čísle, kdy se čtenářům představil doktor Donald Blake, hubený a poměrně nevýrazný mladý muž, kterému však dovolená v Norsku navždy změnila život, neboť po nalezení prastaré hole ukryté v jeskyni se začaly dít neuvěřitelné věci. Podivný kus dřeva se promění v úžasné kladivo a z nositele se stává silný, pohledný a dlouhovlasý severský bůh.

Pod zápletkou a scénářem jsou v tomto případě podepsání bratři Lieberovi, Stanley (Stan Lee) a Larry. Podařilo se jim ve většině případech vytvořit poutavá vyprávění s minimem nezáživných pasáží. Stále se však jedná o komiksy velmi staré, tudíž jistá naivita a šablonovitost jsou bezesporu přítomny. Kresebně se jedná o naprosto klasickou záležitost dané doby, jelikož se o většinu sešitů postaral věhlasný Jack Kirby, jehož fanouškům pravděpodobně netřeba představovat.

Kniha obsahuje hned 9 Thorových čísel, která sice nedosahují délky klasických dvaceti stran, ve finále to však vůbec není na škodu. Kratší příběhy jsou totiž schopny více zaujmout, nezačnou nudit, a celkově jsou o něco méně repetitivní.

Velkým pozitivem je představení několika postav, známých i po desetiletích. Nezajímavější ženskou hrdinkou je zde Jane Fosterová, sestřička samotného ústředního doktora. Jejich konverzace týkající se jejího zalíbení v bohovi hromu jsou veselé a dokáží vytvořit lehký úsměv na tváři.

Hvězdou nejzářivější je však Loki, velkolepý padouch, jenž v posledních letech díky svému hereckému představiteli zažil neskutečný návrat na výsluní, což bylo podpořeno i kvalitními dvěma řadami samostatného televizního seriálu. Tento nepřítel dává Thorovi pěkně zabrat, přičemž dobrodružství s ním patří veskrze k těm povedenějším z celého svazku.

Na internetové databázi ComicsDB se objevuje opravdu pozitivní hodnocení, neboť 3,8 hvězdiček z maximálních pěti možných je pro takto letité čtivo překrásným výsledkem. Je třeba říci, že se mi kniha líbila o něco méně než Spider-man, zároveň ale více než Hulk. Uděluji proto pěkných 80 %.

Velký dík patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz a z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

Nezbývá již mnoho času do vydání dalšího přírůstku tohoto kompletu, protože se na pulty nezadržitelně blíží oblíbený playboy Tony Stark, který se díky svému technologicky pokročilému brnění mění ve světově známého superhrdinu Iron Mana. Bude jistě zajímavé sledovat, jakým způsobem se představil publiku a co ve svých prvních příbězích zažil. Je tedy zřejmé, že série Marvel Origins jede dál.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–003–thor-1–1962/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.