Recenze komiksu Marvel Origins #002: Hulk 1 (1962)

Recenze

Nová knižní řada se na naších pultech stihla představit s oblíbeným Spider-manem, nyní je však čas předat žezlo další slavné ikoně světa Marvel – Hulkovi.

Bruce Banner, geniální vědec, který se po vystavení paprsků Gama-bomby mění v šílené zelené monstrum, je jedním z pilířů slavného komiksového giganta. Fanouškům je známý z nejrůznějších filmových zpracování, kdy si ho postupem let stihlo zahrát hned několik herců, přičemž některá ztvárnění uspěla více, jiná méně. Kde jsou však ukryty počátky? Kdy se Hulk objevil poprvé?

Stan Lee jakožto člověk, jenž vytvořil základnu mnoha slavných superhrdinských postav, v roce 1962 nevymyslel pouze Petera Parkera, neboť se v témže období objevil i vcelku nenápadný doktor, jehož život se měl od základu změnit. Jelikož mu jeho dobrá povaha nedovolila ponechat lehkovážného mladíka Ricka v nebezpečné testovací oblasti, zaplatil cenu snad až příliš vysokou.

V knize jsou představena úplně první dobrodružství, která spolu Hulk a Rick Jones zažily. Ať už se jedná o mimozemské hrozby z vesmíru či neustálé pronásledování armádou v čele s generálem Thaddeusem E. „Thunderboltem“ Rossem, je zřejmé, že čtenář se nudit nebude. O velké množství akčních sekvencí zde tedy opravdu není nouze.

Výtvarně se o prvních pět čísel postaral Jack Kirby, následující sešit je pak prací muže jménem Steve Ditko. Jde o naprosté legendy ve světě obrázkového čtiva, takže lze bez problému říci, že je kresba na svou dobu naprosto vyhovující, k lehce naivní zápletce jednotlivých stran velmi vhodná.

Znovu, stejně jako v případě prvního svazku, potěší texty představující dobu vzniku a důležité aktéry tvořící dané dílo. Jde o milé informace, příjemně vybízející k samotné četbě jednotlivých komiksových sešitů.

Ve finále se jedná o fajnové oddechové čtivo, které sice nemůže zapřít dobu svého vzniku, nic to však nemění na tom, že jsou jednotlivé příběhy zábavné a obsahují velké množství dobrodružství. Oproti Spider-manovi je toto lehce horší titul, neboť ostatní postavy v knize obsaženy nejsou takovými ikonami, jako ty představeny v prvním čísle tohoto kompletu.

Na internetové databázi ComicsDB se vzhledem k čerstvosti vydání ještě nenachází mnoho hodnocení. Je však vidno, že i z těch několika přítomných je patrná poměrně slušná spokojenost. Musím trochu snížit své hodnocení oproti úvodnímu svazku s Peterem Parkerem, stále se však jedná o krásných 75 %. Zábavná záležitost, jež je povinností pro fanoušky zeleného monstra ze stáje Marvel.

Velký dík patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz a z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

Kolekce se nám příjemně rozjela a je štěstí, že není třeba dlouze čekat na další příval dobrodružství. V prodeji se již nachází třetí kniha, věnující se tentokráte bohovi hromu, samotnému Thorovi. Je tedy vidět, že se k nám opravdu řítí příval klasických příběhů těch největších es, které Marvel univerzum může nabídnout. A to je velmi dobře.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–002–hulk-1–1962/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.