Recenze komiksu Marvel Origins #001: Spider-Man 1 (1962)

Recenze

A je to tady. Na našich pultech se rozjela zbrusu nová komiksová série, která se zabývá počátky slavných hrdinů Marvelu. Je doporučeno naskočit?

Po mnoha různě zaměřených kompletech (DC i Marvel) vydávaných na domácí půdě, mají nyní fanoušci obrázkové četby příležitost seznámit se s prvními příběhy, v nichž se jejich milovaní idolové objevili. Je přitom zřejmé, že řada Marvel Origins nemohla začít nikým jiným, než nejlegendárnějším bojovníkem se zločinem z jejich stáje, se samotným Spider-manem.

Peter Parker je ve svém pavoučím obleku opravdovou superhvězdou, neboť má za sebou již několik filmů, televizních seriálů či her, přičemž se mnoho dětí prohání v tričku či čepici s obrázkem tohoto jejich hrdiny. Jaké však byly začátky? Kolik desetiletí zpátky je třeba zajít, aby se čtenář dozvěděl více?

Psal se rok 1962, když se síťolez objevil poprvé. Stvořil jej legendární Stan Lee, jenž napasoval představení této postavy do sešitu s názvem Amazing Fantasy #15. Zájem byl natolik velký, že se již v následujícím roce objevila samostatná řada. Zde recenzovaná kniha tedy obsahuje kromě prvního dobrodružství i úvodních pět čísel ze zmíněné série.

Že se jedná o naprosto jinou podobu komiksu, než na jakou jsou fanoušci zvyklí dnes, snad ani není třeba sáhodlouze vysvětlovat. Doba byla jiná a vyprávěcí styl i kreslířské techniky se musely postupně vypilovat. Kdekdo by možná příběhy z tohoto období mohl s mávnutím ruky odmítnout. Byla by to však jistojistě velká škoda. Vždyť tady se rodilo něco, co s nejrůznějšími výkyvy v kvalitě i zájmu vydrželo až do současnosti.

Ano, naivita a jistá šablonovitost je zřejmá. Je ale třeba myslet na to, že jsou čtenáři svědky prvních výskytů mnoha slavných postav, které se sice zdají zprvu spíše legrační, postupem let se z nich však staly značné hrozby. Dochází tak k představení takových ikon, jako jsou Vulture, Doctor Octopus či Sandman. A to jistě nejsou malé kalibry.

Potěší rovněž výskyt Fantastické čtyřky, jejíž členy už mohli američtí fanoušci nějaký ten pátek znát. Nelze opomenout ani první výskyt oblíbeného J. Jonaha Jamesona, jenž si časem získal rovněž slušnou oblibu.

Velkým plusem jsou taktéž nejrůznější texty, tu a tam do svazku zakomponovány. Ať už se jedná o přivítání či o informace přibližující tehdejší podmínky a okolnosti, jde o vítané zpestření, které dovede navnadit a vytváří tak komplexnější zážitek.

Na internetové databázi ComicsDB je patrná spokojenost se startem tohoto zajímavého kompletu, neboť zde svítí 4 hvězdičky z maximálních pěti možných, což je vzhledem k letitosti obsaženého čtiva velmi pěkný výsledek. Já se připojuji a uděluji krásných 85 %, neboť staré patálie známého metače pavučin dokáží pobavit i moderního čtenáře.

Velký dík samozřejmě patří Vydavatelství Hachette Fascicoli za rozběhnutí tohoto velkolepého projektu. Obrázky zdobící text jsou použity z databáze ComicsDB.cz a z e-shopu Komiksového krámu Brno (Nerdi.cz).

Nyní nezbývá nic jiného, než vyhlížet další díly z nové série dobrodružství z minulého století. V prodeji se už nachází druhé číslo, které se věnuje populárnímu Hulkovi. Jak si asi Stan Lee poradil s prvními příběhy o Bruci Bannerovi?

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/marvel-origins–001–spider-man-1–1962-/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.