Recenze komiksu Kletba

Recenze

Jak si nejlépe zpříjemnit začátek roku 2024? Co takhle naprosto perfektním a kompletně vydaným poutavým příběhem?

Nakladatelství Mighty Boys, které se na našem trhu objevuje posledních několik let, potěšilo své fanoušky na začátku prosince hned dvakrát. Kromě skvělé knihy s názvem Osm miliard přání (recenze se nachází na tomto Blogu), došlo i na další skvostnou záležitost z pera talentovaného tvůrce jménem Charles Soule.

Svazek začíná nevinnou otázkou týkající se toho, zda by dotyčný klient chtěl vidět kouzlo. Dotaz, jenž spustí řetězec neuvěřitelných magických příhod a nečekaných událostí. Nepronese jej nikdo jiný než ústřední charakter, sám Čarod, jeden z nejsilnějších čarodějů ze země zvané Dutosvět. Ačkoliv měl původně tento mág zničit naši krásnou planetu, věci se udály trochu jinak. Čarodovi se u nás tak zalíbilo, že se rozhodl zradit svého pána Sizzajjeho, usadit se v New Yorku a založit si vlastní kouzelnickou poradnu pro obyčejné smrtelníky. Vše se jeví jako pohádka, dokud se do hry nevloží hrdinův bývalý vládce a jeho skupina nejnebezpečnějších bojovníků z Dustosvěta.

Nespokojenost s Čarodovou zradou je vskutku extrémní, tudíž dochází k postupným příchodům zlých mágů na naši zeměkouli. Nic netušící obyvatelstvo se tak stává svědkem neskutečných bojových výjevů, přičemž nebezpečí číhá na každém kroku a každý si musí dávat na svůj život bedlivý pozor. Akce, humor i napětí, to vše je v knize obsaženo v nemalém množství.

Scénárista Charles Soule spojil síly s výtvarníkem Ryanem Brownem a společně se pustili do báječného fantasy vyprávění, které si mohli američtí fanoušci užívat po téměř tři roky. Kromě pětadvaceti sešitů patřících do hlavní série jsou obsaženy tři speciály, překrásně doplňující toto dobrodružství. Kresebně je všechno naprosto v pořádku, dochází tedy ke krásnému doplnění k výtečnému příběhu.

Autorům se povedlo vytvořit velmi zajímavé postavy, které je lehké si rychle zamilovat a prožívat s nimi jejich radosti i strasti. Tempo je opravdu svižné, velkolepé akční sekvence střídají emotivní momenty a propracovaná zápletka dokáže neustále překvapovat. Díky častému střídání Dutosvěta a planety Země má čtenář dobrý přehled o tom, co se kde děje. Usnadňuje to jak pochopení motivů jednotlivých charakterů, tak i zákonitostí obou světů.

Je poměrně těžké najít negativa na tomto výborném díle. Když už by mělo být něco vytknuto, bude to pravděpodobně menší prostor pro některé z Čarodových bývalých kolegů ve zbrani. Sizzajeeho devítka je vskutku nebezpečná sebranka, tudíž by bližší poznání pár lehce upozaděných členů mohlo být přínosem. Jedná se však o malinkou kaňku.

Uživatelé internetové databáze ComicsDB jsou převážně spokojeni, což dokazuje hodnocení ve výši 3,58 hvězdiček z maximálních pěti možných. Nejedná se o vyloženě špatný výsledek pro tuto knihu, očekával bych však přece jenom více pozitivních reakcí. Jsem z komiksu natolik nadšený, že se nezdráhám udělit nadprůměrných 95 %. Dle mého názoru naprosto famózní čtenářský zážitek, který dokáže vyvolat záplavu nejrůznějších emocí.

Můj obrovský dík patří nakladatelství Mighty Boys za to, že mi poskytli recenzní výtisk. Zpracování je na vysoké úrovni, neboť se jedná o luxusní pevnou vazbu, jež je sice dosti těžká (768 stránek mluví samo za sebe) a vybízí spíše k četbě u stolu, na druhou stranu však působí nebývale majestátně a každému sběrateli udělá jistě radost. Obrázky zdobící text jsou použity z již zmíněného webu ComicsDB.cz.

Je patrné, že nakladatelství Mighty Boys se dokázalo již nejednou prosadit na stále se rozvíjejícím českém komiksovém trhu. Tamější lidé kladou důraz na kvalitní příběh a souhrnné vydání všech sešitů pohromadě, což se zalíbilo značnému množství domácího publika. Nezbývá než se pustit do čtení, vychutnat si každou větu či obrázek, a očekávat další povedené kousky, které se do našich končin chystají.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/kletba/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.