Recenze komiksu Joker #03

Recenze

Velkolepé finále o klaunovi zločinu dorazilo na české pulty. Došlo k uspokojivému završení všech rozpletených dějových linek?

Zkoušený Jim Gordon nemá obvykle na růžích ustláno. Jeho práce u policie ve zkaženém městě jako je Gotham není vůbec záviděníhodná, on ji však zvládá se ctí sobě vlastní. Navíc v rovině osobní se mu již sesypalo pod rukama téměř vše, co se dalo, zarputilý bojovník však jde stále dál. Na chudáka člověka je břímě téměř nesnesitelné, tudíž nabídka na odstranění jednoho z primárních viníků svých problémů zní opravdu lákavě. Jak se již ukázalo v knize první této povedené řady, Jim se tedy vydal na cestu k dopadení (a možná i zabití) samotného Jokera.

Oba předchozí díly ukázaly, že tato zakázka není žádným jednoduchým soustem, a že se do hry postupně přidávají další osoby, které dokáží se vším pěkně zamávat. Ať už se jedná o vraždící rodinu či nebezpečnou ženu jménem Vengeance, každý má své vlastní motivy a touhy. Je zřejmé, že nebude vůbec snadné proplést se pavučinou lží a intrik a nebýt přitom využíván k cílům aktérů tahajících za nitky.

James Tynion IV se pustil do vyprávění, v němž v závěrečných svazcích dokáže objasnit a dovysvětlit zápletky rozehrané z minulých čísel. Dá se tedy říci, že konec není nepochopitelný a že se povedlo příjemně završit tuto zábavnou jízdu. Scénáristovi velmi dopomáhá i Giuseppe Camuncoli, jehož kresba krásně podtrhuje atmosféru vytvářenou na jednotlivých panelech. Zkrátka a dobře perfektně sehraný tým.

Za speciální zmínku stojí jistě sešit desátý, nacházející se na samém počátku zde recenzovaného titulu. V něm Tynionovi vypomohl s dějem Matthew Rosenberg, přičemž se oběma podařilo přinést velmi zajímavý pohled do minulosti rodiny Gordonových. O výtvarnou stránku se v tomto konkrétním případě postaral Francesco Francavilla, jemuž se podařilo díky odlišnému barevnému odstínu vytvořit vskutku výtečný dojem z četby.

Celkově se tedy jedná o velmi dobré čtivo, svou kvalitou dosahující dílu prvního a předhánějící i lehce slabší svazek prostřední. Negativ je spíše poskromnu, a tak lze zmínit pouze lehkou zmatečnost, kterou může čtenář občas pociťovat. Ta byla přítomna více v knize druhé, ve finálovém partu už se ji podařilo víceméně dostat pod kontrolu.

Na internetové databázi ComicsDB se vzhledem k nedávnému vydání nenachází mnoho hodnocení. Já jsem byl s četbou velmi spokojen, a proto uděluji stejně jako kousku úvodnímu krásných 85 %. Prostě série, jež šlape bez většího škobrtnutí.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku a rovněž za jejich výtečný přehled při vybírání nových titulů. Obrázky byly použity z již výše zmíněného webu ComicsDB.cz.

Další solidní počin se dočkal svého zakončení. Ačkoliv se oblíbený Batman objevoval jen okrajově, vše na jednotlivých stránkách šlapalo i bez něj tak, jak bylo třeba. Jim Gordon se znovu ukázal jako postava, jež dokáže krásně táhnout svůj vlastní příběh a dovede čtenáře zabavit na několik hodin. Jeho lov na smrtícího šaška přinesl celou řadu zvratů, které sunou povedenou zápletku stále dál, přičemž finálová kniha není výjimkou.

Zdroj: ComicsDB.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/joker–03/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.