Recenze komiksu Joker #02

Recenze

Pátrání po klaunovi pokračuje dalším, velmi napínavým svazkem. Tady je zřejmé, že si nikdo nemůže být jistý vlastním bezpečím.

Uběhla již nějaká doba od vydání úvodního dílu, ve kterém se poctivému Jimovi Gordonovi naskytla neuvěřitelná příležitost. Navždy vyřadit ze hry pravděpodobně největšího šílence, jakého kdy Gotham poznal. Jedná se o misi týkající se dobra všech lidí, nebo spíše o osobní mstu? Kam až je člověk ochoten ve svém životě zajít? Dokáže přehlušit hlas svého svědomí? Na tyto palčivé otázky se snaží kniha odpovědět.

Je nutno říci, že je příběh rozehrán opravdu zajímavě. Ve čtyřech sešitech si čtenář vychutnává pokračování knihy předešlé, přičemž je tempo podobně svižné jako minule. James Tynion IV znovu zvládá umně prodat své scénáristické schopnosti, navíc jej pěkně doplňují kreslíři Guillem March a Stefano Raffaele. Kresba je velmi líbivá, pasuje k tónu vyprávění a dochází tudíž ke kvalitnímu zážitku.

Při četbě je potřeba dávat dobrý pozor, neboť se zde nachází poměrně vysoké množství postav. Mohlo by se tedy lehce stát, že se bude cítit čtenář trochu zmatený. Na poměry moderního komiksu je přítomno hodně textu, takže nepozornost opravdu může vést k lehkému chaosu. Vše se však postupně vysvětluje a pomalu chystá k finálnímu rozuzlení. To přinese svazek třetí, jenž uzavírá celý dějový oblouk.

Nelze opomenout speciální bonus, kterým je The Joker 2021 Annual #1. Zde se k Tynionovi přidává Matthew Rosenberg, aby se společně mohli zaměřit na policejní vyšetřování, v němž samozřejmě nebude chybět šílený klaun. O výtvarnou stránku se postaral Francesco Francavilla, jemuž se povedlo vytvořit specifickou atmosféru, dosti odlišnou oproti hlavnímu ději této série. Především zaujme zpracování samotného Jima Gordona, jehož vlasy a knír v oranžovém odstínu vytváří zajímavý detail. Celkově se jedná o dobré počtení a neurážející přídavek k základnímu příběhu.

Uživatelé internetové databáze ComicsDB vyjadřují svou spokojenost, jelikož je k vidění hodnocení ve výši 3,63 hvězdiček z maximálních pěti možných. Jedná se ale o menší nadšení než u dílu prvního, což lze říci i o mém pocitu. Stále se však jedná o velmi dobrý počin. Uděluji pěkných 75 %.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky byly použity z již výše zmíněného webu ComicsDB.cz.

A je tady další důvod, proč se těšit na rok 2024. Třetí a závěrečná kniha patřící do této kvalitní řady se objeví na našich pultech. Je téměř jisté, že si čtenáři nenechají tuto událost ujít, neboť thrillerová zápletka je rozehrána opravdu zajímavě. Jedno je jisté, Gordon si zajisté neodpočine.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/joker–02/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.