Recenze komiksu Joker #01

Recenze

Nejpoctivější policista proti nejšílenějšímu zabijákovi. Poklidná četba fanoušky rozhodně nečeká.

Je tomu již pár měsíců, kdy na české pulty vtrhla kniha věnující se pravděpodobně nejslavnějšímu záporákovi ze světa DC Comics. Řeč je samozřejmě o klaunovi zločinu, o Jokerovi. Ačkoliv se v tomto komiksu vyskytuje více než dost, je zde ještě jedna postava, podle které by se celá řada mohla pojmenovat též. A tou není nikdo jiný než oblíbený bojovník proti zločinu, bývalý komisař gothamské policie Jim Gordon.

Když se objeví možnost vyřadit Jokera jednou provždy, může i poctivý člověk vkročit na cestu, jež přináší mnoho otázek a pochybností. Pomstít svou rodinu a k tomu si vydělat obrovskou fůru peněz, to může zlákat kdekoho. Jim Gordon se tedy vydává na vskutku nebezpečnou misi, kdy ani on sám neví, jak se ve finále zachová. V tomto díle se vyskytuje poměrně velké množství postav a zatím není jasné, kam se jejich osudy budou ubírat dále. Další knihy z této řady jistě napoví.

Představený příběh je poměrně temný a přináší thrillerovou atmosféru. Chopil se jej slavný a zkušený James Tynion IV, člověk mající se světem netopýřího ochránce nemalé zkušenosti (o čemž se mohli nejednou přesvědčit i čeští fanoušci). Podařilo se mu vytvořit velmi zajímavou zápletku, kterou lze přečíst na jeden zátah, přičemž na konci přijde nepěkný pocit, neboť je třeba si na další pokračování počkat. Tynion nebyl na všechno to tvůrčí psaní úplně sám, neboť jeden z obsažených sešitů stvořil ve spolupráci s Matthewem Rosenbergem.

Co se týče kresby, tak je vše na správném místě. Většinu práce odvedl Guillem March, jenž se svým stylem přesně trefil k prezentovanému příběhu. Zajímavý je rovněž sešit pátý, který si vzal výtvarně na starost Francesco Francavilla, jehož odlišný styl nabízí rovněž příjemný zážitek.

Nevýhodou jistě je, že bude mít český čtenář (či ten, kdo nemá nastudována Batmanova dobrodružství) chvílemi problém zorientovat se v postavách či v nejrůznějších odkazech připomínajících události z minulých desetiletí. Rovněž i tempo vyprávění je někdy poměrně pomalé, neboť na poměry moderních komiksů je zde obsaženo hodně textu. Tyto výtky však nepokazí celkový dojem, který je více než dobrý.

Kromě pěti sešitů základní série se v knize vyskytují i dva speciální bonusy. Jedná se o příběhy z Batman: The Joker War Zone #1 a Batman #100. Ty byly sice vytvořeny dříve než hlavní řada, tvoří ale příjemné doplnění a vytváří tak tečku za četbou tohoto díla.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku a za obrázky zdobící tento text.

Uživatelé internetové databáze ComicsDB.cz chválou na titul rozhodně nešetří, což vede k tamějšímu hodnocení ve výši čtyř hvězdiček z maximálních pěti možných. Já se připojuji a uděluji 85 %, neboť se jedná o kvalitní komiks a negativ je zde opravdu poskrovnu.

Co tedy napsat na závěr? Karty jsou rozdány a nezbývá než počkat, až se do našich obchodů podívají i další dvě knihy, které na recenzovaný kus navazují. Vzhledem k napínavosti je zřejmé, že si každý přeje, aby se mohl do pokračování začíst co nejdříve, neboť příběh o boji mezi Gordonem a Jokerem je vítaným a zajímavým nápadem.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/joker–01/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.