Recenze komiksu Flashpoint

Recenze

Kniha, jenž se stala předlohou nového filmu, je lákavou nabídkou pro příznivce šarlatového rychlíka. Jak zábavný je tento příběh?

V kinech už se několik dní prohání Barry Allen ve svém novém celovečerním zpracování, přičemž minulá recenze byla věnována knize, která je prequelem k tomuto bijáku. Nakladatelství CREW však kromě toho přineslo také velkolepé dobrodružství s názvem Flashpoint, vycházející pod hlavičkou s názvem Legendy DC.

Zde se čtenář v pěti sešitech seznámí se světem, kde není téměř nic v pořádku. Z pohledu Flashe, který si pamatuje naši klasickou realitu, je vykreslena verze naší Země, blížící se ke svému zničení. Válka mezi Wonder Woman a Aquamanem dosahuje vskutku katastrofálních rozměrů a je jen otázkou času, než lidská populace zanikne úplně.

Nabízí se tedy vyhledat pomoc ostatních superhrdinů. Jak se ale ukáže, jednotlivé postavy zde prožívají jiné životní cesty, tudíž se vše ještě více komplikuje. Jak tato situace dopadne a kdo stojí za touto novou realitou? To se každý dozví po přečtení tohoto důležitého milníku ze světa DC Comics.

A že se jedná o vskutku kvalitní dílo, potvrzují i jména na přední straně knihy. Za příběh je zodpovědná superstar mezi scénáristy, Američan Geoff Johns. Ten se už českým fanouškům představil mnohokrát, a je jistě velkým pozitivem, že Flashpoint patří k tomu nejlepšímu. Zajímavá zápletka, nečekané proměny známých charakterů, svižná a divoká akce. To všechno přispívá k opravdu významnému zážitku. O výtvarnou stránku se postaral Američan Andy Kubert, který není rovněž žádným nováčkem. Jeho kresba je příjemná a přehledná, čtenářům nabízí dokonce i několik epických dvoustránek.

Co tedy recenzovanému kousku vytknout? Především jistou uspěchanost. Rozsah tohoto díla je poměrně malý na to, aby bylo detailně představeno dobrodružství velkolepých rozměrů. V USA je vše vyřešeno nejrůznějšími speciálními komiksovými sešity, které dotváří celkový obrázek a fanouškům tak nabídnou vysvětlení nejrůznějších událostí. Český čtenář však dostává v knize základní příběh, přičemž je třeba si s ním vystačit. Je však nutno zmínit, že se dá orientovat i bez dodatečných materiálů.

Jako zajímavost lze zmínit fakt, že se s touto zápletkou nesetkávají příznivci šarlatového běžce v naší zemi poprvé. V rámci DC komiksového kompletu s pořadovým číslem 72 byl vydán stejný příběh už v roce 2019. Je však třeba poznamenat, že se určitě vyplatí i zde recenzované vydání od Nakladatelství CREW, neboť nabízí řadu bonusových obálek či nejrůznějších náčrtků.

Vzhledem k nedávnému vydání této knihy ještě internetová databáze ComicsDB nenabízí mnoho hodnocení, velká spokojenost je zde však zřejmá. Musím se připojit a uděluji 85 %, neboť se jedná o velmi povedený a svěží počin, jenž zahřeje u srdce nejednoho komiksového začátečníka i znalce.

Můj velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku a za obrázky zdobící tento text.

Příprava na nový blockbuster je dokonána, nezbývá než vyrazit do kina a užít si dobrodružství, které z tohoto kousku značně čerpá, zároveň ho však posouvá lehce jiným směrem. Kniha i nový film jsou bezesporu velmi dobrou zábavou pro všechny fanoušky superhrdinského světa DC Comics.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.