Recenze komiksu Flash: Nejrychlejší muž světa

Recenze

Existuje snad lepší způsob, jak se připravit na návštěvu kinosálu, než četbou souvisejícího materiálu? Vydařila se kniha? Je příjemným nalákáním k návštěvě očekávaného bijáku?

Ve čtvrtek 15. června k nám vtrhne filmové zpracování oblíbeného rychlíka, v civilu lehce chaotického Barryho Allena. Aby si mohli fanoušci čekání na nový snímek (pod režijní taktovkou Andyho Muschiettiho) zkrátit, rozhodlo se Nakladatelství CREW vydat svazek s názvem Flash: Nejrychlejší muž světa, jenž je prequelem k monumentálním událostem na filmovém plátně.

Jelikož se v období, do kterého je kniha zasazena, šarlatový tempař teprve seznamuje se svými schopnostmi, je logické, že vše nepůjde úplně lehce. Šarlatový běžec se musí naučit kontrolovat svou sílu, neboť by mohl nadělat více škody než užitku. Jak se mu to daří, je čtenáři představeno ve třech svižných a samostatných dobrodružstvích.

V první kapitole se představuje kovový titán Girder, jenž dá Flashovi poměrně dost zabrat. Jelikož se situace nevyvíjí zrovna růžově, Barry vyhledá pomoc u jednoho z nejschopnějších bojovníků z komiksového světa DC. Řeč není o nikom menším, než o Batmanovi. O kresbu se postaral Portorikánec Ricardo Lopez Ortiz, jehož panely jsou lehce nezvyklé a nemusí tudíž každému sednout. Samotný příběh pak navíc patří spíše k průměrnějším, neboť se jedná o veskrze klasickou mlátičku. Značným pozitivem je však motivace padoucha, se kterou se zde pěkně pracuje. Jiným a velkým kladem je přítomnost maskovaného netopýřího ochránce, neboť kostýmovaný Bruce Wayne dodává svůj mentorský dohled a typický klid.

Poté má čtenář možnost prožít s našim hrdinou napínavé dobrodružství, kdy musí změřit síly s asfaltovým monstrem Tarpitem. Sice se už musí obejít bez Batmanových rad, sám však při souboji na život a na smrt určitě nebude, neboť z vězeňských návštěv svého táty si náš běžec odnáší více, než by si mohl myslet. Výtvarnou část zajistil Argentinec Juan Ferreyra (tuzemským fanouškům se už nejednou představil) a vytvořil líbivé ilustrace, které pěkně doplňují příběh. Ten je zajímavý, neboť je zde mimo jiné prostor více prozkoumat Barryho pracovní život. Jedná se o velmi povedený příspěvek do této knihy.

V závěrečné porci čtení o oblíbeném rychlíkovi se nebezpečný Top pokusí ohrozit celé město, a to za pomoci obřích roztočených káč, likvidujících vše, co jim přijde do cesty. Američan Jason Howard nakreslil tento díl skládačky, a zadařilo se mu vcelku dobře. Zápletka je sice trochu přitažená za vlasy, zvládne však bez problému pobavit. Zajímavostí je skutečnost, že se titulní postava znovu setkává se svým otcem, tak jako tomu bylo v minulém příběhu. A stejně jako předtím, i zde tato linka pomáhá vytvořit emotivnější prožitek.

Všechny tři části knihy, jež jsou výše představeny, napsal Američan Kenny Porter, který nabídnul čtenářům zábavný průzkum života oblíbeného hrdiny, kterak bojuje s nejrůznějšími padouchy. Neustálé představování nových nepřátel je sice poměrně repetitivní, bohužel to však k superhrdinským komiksům často patří. Nejlepším se stává dobrodružství druhé, neboť se v něm povedlo skloubit různé roviny Barryho života, to vše v kombinaci s velmi příjemnou kresbou. Příběhová i výtvarná stránka – vše si tady sedlo naprosto dokonale. Neznamená to však, že by zbylé dva díly mozaiky byly nudné či snad špatné.

Internetová databáze ComicsDB ještě neobsahuje mnoho hodnocení na zde vybraný kousek, opatrná spokojenost je ale znatelná. Uděluji této knize 65 %, neboť bezpochyby pobaví a pěkně naláká na jednu z filmových událostí léta. Bohužel však nejde zapřít, že se poměrně brzy vykouří z hlavy.

Můj dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku a za poskytnuté obrázky zdobící tento text.

Kromě zde představeného komiksu si naše oblíbené nakladatelství připravilo ještě jedno důležité dílo, které je záhodno před návštěvou kina přečíst. Jedná se o Flashpoint, zásadní počin, představující hrdiny DC naprosto novým způsobem. Recenze sem bude přidána za několik dní.

Buďme si jisti, že v nadcházejících týdnech bude Flashe všude dost.

Zdroj: ComicsDB, ČSFD

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.