Recenze komiksu Fantastická čtyřka: Kruh se uzavírá

Recenze

Jedno z nejznámějších komiksových es vytvořilo samostatný příběh o nejslavnější superhrdinské rodině. Jak to dopadlo?

Fantastická čtyřka vznikla už před mnoha desítkami let, přičemž se u ní vystřídalo nemalé množství autorů. Tentokrát se čtveřice dobrodruhů dostala pod ruku Alexi Rossovi, obrovské hvězdě v rámci komiksové výtvarné stránky. Pod hlavičkou Marvel Arts se k fanouškům dostává tato tenčí knížka, kterou u nás vydává Egmont ČR (Albatros Media a.s.).

Děj se točí kolem všemi oblíbené rodinky – Mr. Fantastic, Invisible Woman, Human Torch a Thing. Ačkoliv se jedná o dílo nové (v USA vydáno teprve loni), svým stylem připomíná spíše kousky starší. Není divu, když zde Ross navazuje na příběh, jenž byl vytvořen již před mnoha dekádami. Celkový tón (vypravěčský i kresební) rovněž čtenáře přetáhne do dob, kdy byla Fantastická čtyřka spíše ve svých počátcích.

Již zmíněný Alex Ross je expertem ve své branži a nejinak je tomu i v tomto případě. Jednotlivé panely krásně vystihují atmosféru sci-fi vyprávění, jež nabízí opravdu nepřeberné množství momentů, ve kterých se mohl autor vizuálně vyřádit. Kniha sice vyšla v menším formátu, než jsou možná fanoušci zvyklí (172 x 230), ničemu to ale nevadí a radost z jednotlivých stránek to sebrat nemůže.

Mezi slabší body lze zařadit lehce chaotický příběh, jenž se může chvílemi jevit jako mírně zmatený. Nepřidává tomu ani nižší počet stran, takže se dotyčný nemá příležitost do díla úplně začíst. Krom toho se však jedná o zábavné a fajn dobrodružství, které jistě neurazí.

Hodnocení z internetové databáze ComicsDB.cz je veskrze pozitivní, neboť je zde k vidění 3,44 hvězdiček z maximálních pěti. Mohu se k tomu připojit a komiksu uděluji pěkných 70 %, neboť se jedná o příjemné čtivo, které se většině fanouškům superhrdinského žánru trefí do chuti. A jestliže je čtenář i milovníkem žánru sci-fi, může očekávat ještě lepší požitek.

Můj velký dík směřuje nakladatelství Egmont ČR (Albatros Media a.s.), neboť mi poskytli recenzní výtisk.

Superhrdinská parta bydlící v Baxter Building baví své fandy již pěknou řádku let a lze se domnívat, že se na tom v blízké budoucnosti nic měnit nebude. Jejich kouzlo spočívá jak ve vazbě kamarádské, tak hlavně v té rodinné, což přispívá k celkově pozitivnímu vyznění jejich dobrodružství. Kdo se chce vrátit do dob dřívějších, ačkoliv si chce přečíst příběh zcela nový, nemůže s dílem Fantastická čtyřka: Kruh se uzavírá šlápnout vedle.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/fantasticka-ctyrka–kruh-se-uzavira/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.