Recenze komiksu Enola Holmesová: Mycroftova nebezpečná hra

Recenze

Kdo by neznal slavného detektivního mistra s dýmkou? Jak je to však s jeho nejbližší rodinou?

Když se v září roku 2020 objevil na streamovacím gigantu jménem Netflix snímek s názvem Enola Holmesová, většina diváků byla poměrně zmatena. Příjmení postavy bylo všem důvěrně známo, s křestním jménem už to však bylo složitější. Jedná se o mladší sestru legendárního Sherlocka, jejíž debut se odehrál již v roce 2006 v knižní podobě. Vlnu popularity však přinesla právě filmová adaptace, která se v minulém roce dočkala dokonce pokračování. Bylo tedy jen otázkou času, až se tato energická a veselá dívka podívá na stránky komiksu.

Díky nakladatelství Fragment, patřícímu do skupiny Albatros Media a.s., jsme se dočkali i v české podobě. Děj nás přivádí do historického Londýna, přičemž jsme bez nějakých okolků rovnou vrženi do samotného víru událostí. Je totiž unesen druhý z Enoliných bratrů, nejstarší Mycroft. Sestra neváhá a rozhodne se svého sourozence najít a zachránit ze spárů únosce. Zda se jí to podaří, či nikoliv, odpoví tato kniha ve svižných šesti kapitolách. Kromě detektivních postupů nechybí i velké množství akce, která u příběhů s touto mladou rebelkou nemůže chybět.

Zápletka postupně vrcholí a čtenáři je představeno hned několik charakterů, více či méně důležitých pro nalezení Mycrofta. Je tedy zřejmé, že hlavní hrdinka v tomto komiksu opravdu nebude sama = anglicky alone (jméno hlavní postavy přečteno pozpátku).

Podle příběhu Nancy Springerové měla na starosti text Mickey Georgeová, přičemž vše plyne, jak má, a nudné pasáže se zde takřka neobjevují. O kresbu se postarala Giorgia Spositová, které se podařilo vystihnout tehdejší Anglii vskutku skvostným způsobem. Paleta barev je příjemná a vše je přehledné a očím líbivé.

Skutečnost, jež zamrzí, je skromná délka knihy. Jednotlivé kapitoly jsou poměrně krátké a četba samotná uteče opravdu rychle. Komiks tak lehce sází na to, že jsou postavy známé díky filmovým adaptacím, tudíž se nemusí mnoho času věnovat jejich představování.

Nelze vynechat zmínku o bonusových materiálech, které jsou k vidění na úplném konci knihy. Nechybí představení jednotlivých tvůrkyň či jejich komentáře týkající se jedné konkrétní scény. I to dodává příjemný čtenářský zážitek, neboť se mohou fanoušci dozvědět zase o něco více.

Velký dík patří nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku. Je výborné, že se chopili tohoto komiksu od nakladatelství Legendary Comics, kde bylo toto dílo vydáno v roce 2022.

Tomuto dobrodružnému kousku uděluji 80 %, neboť se jedná o pěkně plynoucí čtivo, které dokáže příjemně zabavit. Nižší počet stran však brání větší složitosti detektivní zápletky, což je trochu na škodu. Celkově jde ale o povedené rozšíření tohoto univerza a fanoušci se jistě nebudou zlobit, když v budoucnu spatří světlo světa nějaké pokračování.

Zdroj: ComicsDB, ČSFD, CBDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.