Recenze komiksu Batman: Vánoce

Recenze

Je snad lepší způsob, jak se naladit na blížící se období, než po boku Temného rytíře?

Jelikož je konec roku na dosah ruky a 24. prosinec již klepe na dveře, není divu, že se na nás ze všech stran valí sváteční atmosféra. Ať už je to pestrobarevná výzdoba, reklamy v televizi či hitové písničky v rádiu, vše nasvědčuje tomu, že se blíží krásný čas prožitý s rodinou a přáteli.

Mezi nejhezčí příběhy k navození správné nálady jistě patří Vánoční koleda od Charlese Dickense. Jak toto slavné dílo bude ale fungovat s Batmanem? Je to vhodná kombinace? A je možné ji zajímavě pojmout?

Na tomto místě je třeba říci, že se to povedlo. Autor scénáře i kresby Lee Bermejo, jenž se na našem trhu představil již s vícero tituly ze světa netopýřího hrdiny, dostal velmi zajímavý nápad. Spojení lakomého obchodníka a maskovaného bojovníka se zločinem se zprvu zdá jako nemyslitelné, postupně se však ukazuje, že se za touto kombinací skrývá více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Vyprávění o hamižném Škrblíkovi a jeho zaměstnanci Bobovi je sice již velmi staré, stále je v něm však obsaženo mnoho aktuálního. Honba za penězi a přehlížení potřebných bylo téma jak v 19. století, tak i v tom současném. Lehce upravená Dickensova zápletka je zde vyprávěna pomocí několika větiček na téměř každé stránce, zatímco je čtenáři díky obrazovému vyprávění a klasickým komiksovým bublinám nabídnut svět týkající se ochránce, kterým je Bruce Wayne.  

Dílo by nemohlo tak úžasně zapůsobit, nebýt vskutku fenomenální kresby. Ta dokáže naprosto okouzlit a vše se jeví jako živé. Jedná se o velké pozitivum celého svazku, neboť se fanouškům nestane každý den, aby se jim do ruky dostal podobný výtvarný skvost.

Negativem se může jevit občasná zmatenost plynoucí ze skutečnosti, že se dohromady míchají (po většinu času však velice kvalitně) dva příběhy. Ačkoliv to chvílemi může být pro čtenáře lehce nepřehledné a celková délka knihy je docela krátká, daří se dostatečně předat hlavní pointu i působivou atmosféru.

Jelikož se jedná o horkou novinku, nedá se prozatím zkoumat větší množství hodnocení na internetové databázi ComicsDB. Mohu ale říci, že jde o skutečně dobrý předvánoční kousek, kterému uděluji 80 %.

Můj velký dík patří Nakladatelství BBart s.r.o. za poskytnutí recenzního výtisku. Kniha samotná je zpracována opravdu kvalitně, pevná vazba skvěle padne do ruky a fanouškům se dostává hodnotného přírůstku do domácích sbírek. Krásné obrázky zdobící tento text jsou použity z výše zmíněné internetové databáze.

Na závěr je nutno říci, že se jedná o výborný dárek pod stromeček, jenž neurazí jak komiksové nadšence, tak i milovníky literatury, kteří nemají s obrázkovým čtivem prozatím zkušenosti. Na české pulty se dostala kniha, která dokáže svým vlastním a neopakovatelným způsobem navodit správnou sváteční náladu.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.