Recenze komiksu Batman: V žáru smrti

Recenze

Je libo nahlédnout do Gothamu optikou 60. let minulého století? Račte bez váhání naskočit.

Fanoušci obrázkového čtiva měli odjakživa rádi alternativní pohledy na věc, nabízející známá místa a postavy ve zbrusu novém kabátě. Když se autoři zde prezentovaného díla rozhodovali, kam podobně laděný příběh zasadit, vsadili na počátek let šedesátých. Jednalo se o období změn, kdy se po uplynulé dekádě vstupovalo do nového desetiletí s vyhlídkou na světlé zítřky.

Batgirl a Robin, dva kostýmovaní hrdinové, se starají o pořádek ve svém milovaném městě, které jim rozhodně nic nadává zadarmo. Zkrátka Gotham, na jaký jsou příznivci světa DC zvyklí. Jeden významný rozdíl je však zřejmý. Bruce Wayne není Batmanem, ale detektivem. Bohužel pro něj, ne příliš oblíbeným, neboť mu jeho ideály brání přidat se ke zkaženým a úplatným policistům.

Zatímco první tři sešity se odehrávají v roce 1961, kde se celková zápletka krásně rozjede, následuje přídavek odehrávající se rok poté. Jedná se o završení načrtnutých linek obsažených v první části knihy, přičemž dochází i k pořádnému představení milovaného Temného rytíře. Zkrátka a dobře, dohromady jde o celistvý příběh, k jehož pochopení jsou potřeba oba dílky.

Americký scénárista Howard Chaykin se do toho obul s plnou parádou a vytvořil svět, v němž je přichystáno nejedno překvapení. Tempo je skvělé a četba nezačne nudit, což je úžasně podpořeno noirovou atmosférou 60. let. Té bylo dosaženo i díky výtečné vizuální stránce umělce Dana Breretona. Jednotlivé panely díky jeho kresbě ožívají před očima a celkově lze říci, že jeho práce bere dech. Zde se zkrátka sešli dva autoři, kteří si perfektně padli do noty.

Najít negativa na tomto svazku není vůbec snadná práce. Nejvíce se v této spojitosti nabízí nepříjemnost týkající se délky samotného zážitku. Jednotlivé sešity totiž utečou jako voda a čtenář by si přál, aby při zachování dosažené kvality bylo stran minimálně dvakrát tolik. Jedná se však pouze o malou výtku k výborně propracovanému kousku.

Internetová databáze ComicsDB v současné chvíli nabízí hodnocení ve výši 4,13 hvězdiček (z pěti maximálních), což značí, že jsou fanoušci nadšení. Podobné pocity bezprostředně po přečtení mohu potvrdit. Velmi spokojených 90 % si z mé strany kniha jistě zaslouží.

Můj obrovský dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku, zároveň bych chtěl ocenit i jejich dobrý vkus, když se rozhodli na domácí trh přijít právě s tímto dílem. Vázané zpracování s přebalem už je jenom třešinkou na chutném a šťavnatém dortu. Obrázky zdobící tento text jsou použity z výše zmíněné internetové databáze.

Někomu by se mohlo zdát, že je u nás mírně „přebatmanováno“, jelikož s netopýřím ochráncem spravedlnosti již vyšlo nepřeberné množství titulů. Je však třeba dodat, že se ve valné většině případů temná dobrodružství strážce Gothamu trefují do vkusu, tudíž není důvod s přílivem čtiva polevovat.

Na závěr lze potvrdit, že Batman: V žáru smrti se hrdě řadí mezi kusy, které si svým zajímavým pojetím získávají své právoplatné místo jak na českých pultech, tak i ve sběratelských knihovničkách.

Zdroj: ComicsDB.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/batman–v-zaru-smrti/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.