Recenze komiksu Batman – Špatný den: Penguin / Riddler

Recenze

Do našich obchodů se dostává kniha o dvou ikonických padouších z Gothamu. Je v tomto případě koupě jasnou volbou?

Co se může stát, když dva špatní lidé prožijí špatný den? Co se stane s Penguinem? Jaké životní zvraty čekají Riddlera? Na tyto otázky zodpoví dva velmi povedené příběhy, v nichž samozřejmě nesmí chybět Batman.

První polovina svazku se věnuje Oswaldovi Cobblepotovi, muži s vizáží tučňáka, kterého čtenáři potkávají v neradostném období. Bývalé zločinecké eso je na dně, bez peněz, bez kolegů, pouze se zbraní s jediným nábojem. Je možné vrátit se na vrchol? Co bude muset obávaný gangster obětovat?

Scénárista John Ridley a výtvarník Giuseppe Camuncoli nabídli velmi zdařilý počin, jenž se dobře čte, netrpí hluchými místy a dokáže zabavit od začátku až do konce. Zápletka je přímočará a někdy možná lehce jednoduchá, což však nebrání příjemnému zážitku. Kresba pěkně doplňuje vypravěčský styl, takže se dohromady jedná o kompaktní a povedené dílo. Pěkných 80 % přísluší této části knihy.

Radostnou zprávou je, že druhá polovina je ještě lepší, než ta první. Edward Nigma naprosto nepochopitelně zastřelí nevinného muže, načež se usměje do nejbližší kamery. Jedná se o zkrat v mysli tohoto protivníka milujícího hádanky? Nebo má všechno svůj skrytý význam, ke kterému se musí čtenáři postupně dopracovat?

Superhvězda v komiksovém žánru, Tom King, vytvořil velice zajímavý příběh, v němž si hraje s emocemi a dokáže ladně střídat minulost s přítomností, tak aby se čtenář neztratil. Jedná se o vskutku napínavý pohled na dění v Gothamu, kdy má Batman i celý policejní sbor plné ruce práce, přičemž výsledek těchto nepříjemných událostí je značně nepředvídatelný a nikdo si nemůže být ničím jistý. Výtvarné zpracování, pod kterým je podepsán Mitch Gerads, skvěle dokresluje tíživou atmosféru celého vyprávění. Téměř bezchybné dílo, jež si zaslouží 90 %.

Internetová databáze ComicsDB (a její uživatelé) nabízí opravdu nadprůměrné hodnocení ve výši 4,71 hvězdiček z maximálních pěti možných, což se rovná přibližně 94 %. Ačkoliv je mé hodnocení o něco nižší, stále mých 85 % ukazuje velkou spokojenost s tímto komiksem.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za to, že mi poskytli recenzní výtisk a také obrázky, které zdobí tento text.

Dobrodružství s Temným rytířem Gothamu máme i v České republice poměrně hodně, svěžím větrem je však pohled na padouchy tohoto fikčního světa. Netopýří muž však v příbězích nechybí, což je samozřejmě dobře. Nabídnuté dva sešity obsažené v recenzovaném díle se opravdu povedly a koupi lze vřele doporučit. Komiks se v knihovničkách Batmanových fanoušků jistě neztratí a najde si své zasloužené místo.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/batman-spatny-den–penguin-riddler/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.