Recenze komiksu Batman – Legendy Temného rytíře: Jed

Recenze

Na české pulty se dostávají vybrané příběhy z úspěšné americké série o netopýřím ochránci. Jedná se o kvalitní počin?

Bruce Wayne je jedním z nejpopulárnějších charakterů, což lze tvrdit i díky množství čtiva, které zde vychází. Ať už jde o pravidelnou řadu tohoto temného bojovníka za spravedlnost či nejrůznější speciální „jednohubky“, je zkrátka z čeho vybírat. Nyní přichází možnost nahlédnout do 90. let a vychutnat si významnou kapitolu srážející oblíbeného hrdinu až na dno.

Série Legendy Temného rytíře (v originále Legends of the Dark Knight) spatřila světlo světa již v roce 1989 a její první várka doprovázela čtenáře až do roku 2007, což znamenalo krásných 214 čísel. Ačkoliv došlo i na pokračování, řeč je nyní o této úvodní porci dobrodružství, jež představila několik slavných kousků. Jedním z nich je bezesporu i zápletka obsažená v knize Jed, tudíž není doporučeno tento titul obejít.

Vše začíná strašlivou událostí, která mladému hrdinovi obrátí život vzhůru nohama. Selhání při záchraně malé dívky s sebou přináší touhu po zesílení, a to všemi možnými prostředky. Když se tedy objeví příležitost k otestování zázračných pilulek, Bruce pod záminkou vyššího dobra částečně zahodí své hodnoty a pustí se do životní etapy, jež pro něj nebude hezká. Je však jasné, že pro fanoušky o to zajímavější. Zvláště, když si znalci DC univerza uvědomí, že jsou u zrodu jednoho z ikonických záporáků komiksového světa. Ten se sice neobjeví, je ale skvělé vědět, že se právě zde tvořily dějiny.

Scénárista Dennis O’Neil dokázal doručit drsnější příběh, jenž se nedrží zpátky a nakládá hlavnímu protagonistovi jednu ránu za druhou. Postavy jsou dobře uchopené, akce nechybí a celkově se dá říci, že četba nezačne nudit a dokáže po dobu pěti sešitů udržet čtenáře v neustálém napětí. O výtvarnou stránku se postarali pánové Russel Braun a Trevor Von Eeden. Kresba nezapře rozdíly oproti moderním mainstreamovým titulům, avšak není to vůbec na škodu. Temnější podání jednotlivých panelů skvěle pasuje k představené zápletce, takže jde o ničím nerušený zážitek.

Na internetové databázi ComicsDB je patrná značná spokojenost, jelikož hodnocení ve výši čtyř hvězd z maximálních pěti možných ukazuje, že se autorům povedlo doručit počin kvalitní a zábavný. Uděluji pěkných 85 %, neboť mi bylo potěšením prozkoumat několik dekád starou etapu života ikony DC.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku. Taktéž se sluší vyzdvihnout jejich odvahu při výběru příběhů a chuť představit fanouškům zajímavou komiksovou sérii. Obrázky byly použity z již výše zmíněného webu ComicsDB.cz.

Ačkoliv se může zdát, že je někdy Batmana až příliš, není zbytečné okusit novou řadu, která se u nás začala objevovat. V příštích měsících dokonce dorazí další díl (ten je avizován na konci knihy), takže je na co se těšit. Očekávání jsou vysoká, tak snad nedojde k úpadku kvality.

Zdroj: ComicsDB.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/batman-legendy-temneho-rytire–01–jed/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.